Warsztaty karpackiej biżuterii koralikowej - relacja

06-12-2019

Warsztaty etnicznej biżuterii koralikowej
z Eweliną Matusiak-Wyderką

6 i 7 grudnia br. odbyła się kolejna edycja, cieszących się dużym zainteresowaniem, warsztatów etnicznej biżuterii koralikowej. Uczestniczki zajęć miały okazję wykonać własne, niepowtarzalne prace w postaci bransoletek z geometrycznymi wzorami nawiązującymi do tradycyjnych ozdób ludowych grup etnicznych zamieszkujących Karpaty. Pod okiem mistrzyni koralikarstwa, Eweliny Matusiak-Wyderki, 29 miłośniczek rękodzieła nabywało umiejętności pracy na krosnach i tworzenia różnobarwnych, misternych wzorów z drobnych koralików szklanych.

Prowadząca warsztaty, Ewelina Matusiak-Wyderka jest wykładowcą Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, założycielką Pracowni Miodosytnia, pedagogiem i instruktorem rękodzieła artystycznego. Uznanie zyskała jako znawca tradycyjnej biżuterii koralikowej wykorzystywanej przez mieszkańców Karpat do ozdabiania odświętnych strojów oraz odtwórczyni tradycyjnych wzorów bojkowskich, łemkowskich i huculskich. W jej Pracowni powstają gerdany, sylianki i imponujące krywulki, które Biblioteka miała okazję prezentować na wystawie zorganizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa we wrześniu 2019 roku.

Cieszymy się, że różnorodne warsztaty organizowane w Bibliotece spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem, a na kolejne zajęcia rozwijające twórcze pasje, zapraszamy w przyszłym roku.

Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2019.

Bożena Janda

----------------------------------------------------------------------