„Doktor Wrzesiek” - spotkanie autorskie z Januszem Pawlakiem w Filii nr 13 – relacja

05-12-2019

„Doktor Wrzesiek” - spotkanie autorskie z Januszem Pawlakiem w Filii nr 13

W Barbórkowy wieczór, w Filii nr 13 WIMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Januszem Pawlakiem, promujące jego najnowszą książkę „Doktor Wrzesiek”. Swoją obecnością zaszczyciła nas małżonka doktora – Helena Romańczuk, która jest specjalistką z zakresu okulistyki.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać historię wspaniałego człowieka, o Wielkim Sercu, lekarza w pełni oddanego małym pacjentom, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie – dr hab. med. prof. UR - Wrzesława Romańczuka.

Jakim był człowiekiem? Czym zaskarbił sobie powszechną sympatię? Na te i inne pytania autor książki opowiadał w rozmowie z Idalią Stochlą.

Doktor Wrzesław kochał swoją rodzinę i pracę – medycynę i dydaktykę. Dawał ludziom swą wiedzę i umiejętności. Uniwersytet Rzeszowski zawdzięcza mu powołanie dwóch nowych kierunków studiów: pielęgniarstwa i położnictwa. Był tytanem pracy, dla którego doba była zbyt krótka, rzeszowskim Owsiakiem, który wierzył w sens społecznych zbiórek pieniędzy na zakup najnowszej aparatury potrzebnej do badania dzieci.

Prawdziwą pasją profesora od najmłodszych lat, była piłka nożna, w którą grał z powodzeniem w drużynie mieleckiej Stali. Bardzo lubił spędzać czas w Bieszczadach, gdzie w spokoju mógł posiedzieć nad pracami naukowymi i sympozjami.

We wszystko, co robił, angażował się całkowicie.

Książka Janusza Pawlaka, znanego rzeszowskiego dziennikarza, ma charakter scenariusza filmowego. Autor był serdecznym przyjacielem profesora i jego rodziny.

Dziękujemy serdecznie za bardzo ciekawe spotkanie, pełne ciepła i wspomnień o niezwykłym i wrażliwym człowieku.

Beata Terlicka

---------------------------------------------------------------------------