Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16253615 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Wystawa "O wyższości Świąt Bożego Narodzenia…" - zaproszenie

09-12-2019

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę


O wyższości Świąt Bożego Narodzenia…

 

 Ekspozycję można zwiedzać od 2 do 31 grudnia 2019 r.


Budynek WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, przygotowała wystawę okolicznościową opowiadającą o bogactwie zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych, wpisujących się w długoletnie rozważania poświęcone tematowi zajmującemu szczególne miejsce w kulturze chrześcijańskiej i polskiej obyczajowości.


Wokół obchodów świąt Bożego Narodzenia narosła wielowiekowa tradycja. Już w czasach przedchrześcijańskich czas przesilenia zimowego był okresem szczególnym, podczas którego zaklinano pomyślność i powodzenie w miłości w nadchodzącym roku, jak również urodzaj plonów. Stąd wiele praktykowanych do dzisiaj zwyczajów i obrzędów ma rodowód pogański, choć z czasem część z nich nabrała znaczeń chrześcijańskich.


W tradycji polskiej Święta Bożego Narodzenia, które są niepowtarzalne, to przede wszystkim spotkania w rodzinnym gronie przy wspólnym, wigilijnym stole, na którym nie może zabraknąć opłatka i 12 potraw. To także pozostawienie wolnego nakrycia przy stole dla niespodziewanego gościa, siano pod obrusem, choinka, wspólne kolędowanie i pasterka.


Na przygotowanej w WiMBP wystawie można obejrzeć wydawnictwa ze zbiorów własnych Biblioteki, pokazujące Święta z wielu perspektyw, podejmujące szerokie spektrum tematów związanych z ich obchodzeniem, m.in.: "O wyższości świąt Bożego Narodzenia", "Oblicza świąt", "W kręgu polskiej tradycji i zwyczajowości", "Polska księga tradycji ; święta, obrzędy, obyczaje", "Choinka w kulturze polskiej : symbolika drzewka i ozdób", "Rok polski w życiu, tradycji i pieśni", a także "Antologia poezji wigilijnej". Są tutaj również kolędniki: "Polskie kolędy i pastorałki", "Kolędy polskie" oraz płyty CD z kolędami i pastorałkami.


Na ekspozycję składają się także dekoracje bożonarodzeniowe: bombki i inne ozdoby choinkowe, obrazki świąteczne, renifery, skrzydła anielskie oraz sianko z opłatkiem. Prezentowane są także kartki świąteczne ze zbiorów Oddziału Dokumentów Życia Społecznego WiMBP w Rzeszowie.


Dzięki zgromadzonym na wystawie przedmiotom można już odczuć świąteczny klimat najważniejszych i najuroczyściej obchodzonych świąt rodzinnych w Polsce.


Ekspozycję można zwiedzać od 2 do 31 grudnia 2019 r. w holu głównym na parterze i na I piętrze WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.


Wstęp wolny!

 

Renata Dziepak
 


--------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: