Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Henryk Sienkiewicz w obrazkach – relacja z promocyjnego spotkania z Wojciechem Birkiem

28-11-2019

Henryk Sienkiewicz w obrazkach
– relacja z promocyjnego spotkania z Wojciechem Birkiem

29 listopada 2019 r. o godzinie 17.00 w budynku biblioteki przy ul. Sokoła 13 odbyło się promocyjne spotkanie z Wojciechem Birkiem. W trakcie spotkania poznaliśmy kulisy powstania książki „Henryk Sienkiewicz w obrazkach”. Wspólnie z autorem, na temat dzieła wypowiadał się pomysłodawca i wydawca książki – Michał Traczyk z Instytutu Kultury Popularnej.

Wojciech Birek  - badacz, tłumacz i twórca komiksów, od roku 1995 nauczyciel akademicki na polonistyce Uniwersytetu Rzeszowskiego (wcześniej WSP). Autor rozprawy doktorskiej "Główne problemy teorii komiksu", tekstu do katalogu wystawy retrospektywnej Grzegorza Rosińskiego w Stalowej Woli "Grzegorz Rosiński - mistrz ilustracji i komiksu" oraz zbioru "Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje". Tłumacz kilkuset komiksów z języka francuskiego, publikowanych przez niemal wszystkie większe polskie wydawnictwa komiksowe. Kurator - czasem także uczestnik - zbiorowych oraz indywidualnych wystaw komiksu w kraju i za granicą. Od ponad dwudziestu lat przewodniczący Rzeszowskiej Akademii Komiksu i organizator Podkarpackich Spotkań z Komiksem w rzeszowskim WDK. Twórca między innymi komiksów: "Miasto trędowatych", "Naznaczony Mrokiem", scenariuszy do komiksu "Przymierze Pajęczej Nici" i serii "Strażnicy Orlego Pióra", a także autor nieukończonej próby komiksowej adaptacji "Ogniem i mieczem". Współpracuje z festiwalami komiksu w Łodzi i Warszawie. Mieszka w Rzeszowie i w Górach Wałbrzyskich.

Na spotkanie przybyli miłośnicy literatury i komiksu. Z zaciekawieniem wysłuchali o perypetiach powstania dzieła, o tym, że początkowo książka miała mieć zupełnie inną objętość i charakter, jak długo była pisana i w jaki sposób autor ściągał komiksy do publikacji z różnych części świata przy olbrzymiej pomocy swoich przyjaciół. Wojciech Birek opowiadał również jak tropił najstarsze adaptacje Sienkiewicza, wydane na przeźroczach w latach międzywojennych,  przez Instytut Pokazów Świetlnych. Spotkaniu towarzyszyła również wystawa plansz „Henryk Sienkiewicz w obrazkach” – komiksowe adaptacje powieści ze zbiorów Wojciecha Birka.

„Henryk Sienkiewicz w obrazkach” to dzieło zawierające dwa odmienne teksty, różniące się i charakterem, i objętością. Łączy je natomiast postać kanonicznego polskiego pisarza, na tle materiału badawczego zawartego w obrazkach. Książka jest cennym studium, w którym autor podjął próbę analizy twórczości rysunkowej Henryka Sienkiewicza oraz obrazkowych form narracji adaptacji dzieł pisarza w Polsce i na świecie.

Po spotkaniu chętni mogli zamienić kilka słów z Wojciechem Birkiem oraz poprosić o osobistą, rysunkową dedykację do książki.

Małgorzata Zaremba
Dział Informacyjno-Bibliograficzny WiMBP w Rzeszowie,
Katarzyna Błajdo – spec. ds. promocji WiMBP w Rzeszowie

Książka ukazała się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego