Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Henryk Sienkiewicz w obrazkach – relacja z promocyjnego spotkania z Wojciechem Birkiem

28-11-2019

Henryk Sienkiewicz w obrazkach
– relacja z promocyjnego spotkania z Wojciechem Birkiem

 

29 listopada 2019 r. o godzinie 17.00 w budynku biblioteki przy ul. Sokoła 13 odbyło się promocyjne spotkanie z Wojciechem Birkiem. W trakcie spotkania poznaliśmy kulisy powstania książki „Henryk Sienkiewicz w obrazkach”. Wspólnie z autorem, na temat dzieła wypowiadał się pomysłodawca i wydawca książki – Michał Traczyk z Instytutu Kultury Popularnej.

 

Wojciech Birek  - badacz, tłumacz i twórca komiksów, od roku 1995 nauczyciel akademicki na polonistyce Uniwersytetu Rzeszowskiego (wcześniej WSP). Autor rozprawy doktorskiej "Główne problemy teorii komiksu", tekstu do katalogu wystawy retrospektywnej Grzegorza Rosińskiego w Stalowej Woli "Grzegorz Rosiński - mistrz ilustracji i komiksu" oraz zbioru "Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje". Tłumacz kilkuset komiksów z języka francuskiego, publikowanych przez niemal wszystkie większe polskie wydawnictwa komiksowe. Kurator - czasem także uczestnik - zbiorowych oraz indywidualnych wystaw komiksu w kraju i za granicą. Od ponad dwudziestu lat przewodniczący Rzeszowskiej Akademii Komiksu i organizator Podkarpackich Spotkań z Komiksem w rzeszowskim WDK. Twórca między innymi komiksów: "Miasto trędowatych", "Naznaczony Mrokiem", scenariuszy do komiksu "Przymierze Pajęczej Nici" i serii "Strażnicy Orlego Pióra", a także autor nieukończonej próby komiksowej adaptacji "Ogniem i mieczem". Współpracuje z festiwalami komiksu w Łodzi i Warszawie. Mieszka w Rzeszowie i w Górach Wałbrzyskich.

 

Na spotkanie przybyli miłośnicy literatury i komiksu. Z zaciekawieniem wysłuchali o perypetiach powstania dzieła, o tym, że początkowo książka miała mieć zupełnie inną objętość i charakter, jak długo była pisana i w jaki sposób autor ściągał komiksy do publikacji z różnych części świata przy olbrzymiej pomocy swoich przyjaciół. Wojciech Birek opowiadał również jak tropił najstarsze adaptacje Sienkiewicza, wydane na przeźroczach w latach międzywojennych,  przez Instytut Pokazów Świetlnych. Spotkaniu towarzyszyła również wystawa plansz „Henryk Sienkiewicz w obrazkach” – komiksowe adaptacje powieści ze zbiorów Wojciecha Birka.

 

„Henryk Sienkiewicz w obrazkach” to dzieło zawierające dwa odmienne teksty, różniące się i charakterem, i objętością. Łączy je natomiast postać kanonicznego polskiego pisarza, na tle materiału badawczego zawartego w obrazkach. Książka jest cennym studium, w którym autor podjął próbę analizy twórczości rysunkowej Henryka Sienkiewicza oraz obrazkowych form narracji adaptacji dzieł pisarza w Polsce i na świecie.

 

Po spotkaniu chętni mogli zamienić kilka słów z Wojciechem Birkiem oraz poprosić o osobistą, rysunkową dedykację do książki.

 

Małgorzata Zaremba
Dział Informacyjno-Bibliograficzny WiMBP w Rzeszowie,
Katarzyna Błajdo – spec. ds. promocji WiMBP w Rzeszowie

 

Książka ukazała się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

--------------------------------------------------

GALERIA 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: