Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

13. Spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki

29-11-2019

13. Spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki

27 listopada w Sali Marszałkowskiej Hotelu Rzeszów odbyło się kolejne, tym razem już 13. spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki, będące posumowaniem działalności Klubów w 2019 roku. W spotkaniu zorganizowanym przez Dział Instrukcyjno - Metodyczny uczestniczyło 75 bibliotekarzy z całego województwa.

Bibliotekarzy serdecznie powitała Pani Barbara Chmura, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podziękowała zebranym za prowadzenie Klubów, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród  dzieci, młodzieży  i dorosłych a także za propagowanie czytelnictwa w środowisku lokalnym.

Spotkanie rozpoczęło się od nagrodzenia 3 Klubów, które w roku 2019 wykazały się dużą aktywnością. Były to DKK działające w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii Nr 1 w Tarnobrzegu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku i w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Sieniawie. Moderatorom DKK: Annie Pałys, Halinie Jasnosz i Wioletcie Szewc, Pani Dyrektor Barbara Chmura wręczyła czytniki ebooków Kindle Paperwhite 4.

Kolejnym punktem spotkania był wykład Rafała Grzeni, literaturoznawcy krytyka literackiego, dziennikarza pt. Literatura Bliskiego Wschodu – omówienie trendów, przegląd nowości. W swoim wystąpieniu prelegent  przybliżył tematykę współczesnej  literatury krajów  Bliskiego Wschodu, między innymi Libanu, Turcji, Egiptu,  Izraela, Palestyny, Iranu, Syrii. Wymienił najważniejszych twórców i ich znaczące utwory.

Następnie Małgorzata Mizyn z DKK w Cieszanowie, Katarzyna Żukowicz  z DKK w Lubaczowie i Irena Szczypek z DKK w Chmielniku i w Zabratówce podzieliły się swoimi  doświadczeniami ze spotkań w Klubach pt. Opowiem Wam o swoim Klubie. Okazuje się, że Klubowicze nie tylko dużo czytają,  toczą gorące dyskusje, piszą recenzje z przeczytanych książek, uczestniczą w spotkaniach autorskich i wydarzeniach bibliotecznych ale także pozyskują pieniądze na działalność Klubową,  czy polecają w radiu książki swoim rówieśnikom. Nowi moderatorzy, którzy dopiero dołączyli do projektu, mieli okazję, by  wzbogacić swoją wiedzę i podpatrzeć dobre praktyki, co będzie procentowało lepszymi spotkaniami i ciekawszymi dyskusjami.

Informację o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim w 2019 r. oraz planach na 2020 r. przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki. W bibliotekach publicznych Podkarpacia, w bieżącym roku działa 105 Dyskusyjnych Klubów Książki, 58 dla dorosłych czytelników i 47 dla dzieci i młodzieży, w 49 bibliotekach różnego stopnia organizacyjnego: od biblioteki wojewódzkiej po wiejskie filie biblioteczne. Projekt Instytutu Książki DKK realizowany przez WiMBP w Rzeszowie od 2007 roku, zyskał w 2019 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w: Komańczy, Narolu, Leżajsku - Giedlarowej, Rzepedzi.

Dyskusyjne Kluby Książki poprzez swoją działalność  wspierają rozwój czytelnictwa wszystkich grup wiekowych oraz promują dobrą literaturę. Dla Klubowiczów  i czytelników bibliotek zakupiono 1 100 nowych książek.

Wyjątkowymi wydarzeniami w klubach są spotkania autorskie, na które czytelnicy czekają     i starannie się przygotowują. Możliwość przedyskutowania z samym autorem problemów, jakie porusza w swoich książkach, to bezcenne i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, z którego podkarpaccy Klubowicze bardzo chętnie korzystają. W 2019 roku odbyło się 66 spotkań z: Justyną Bednarek, Anną Bikont, Ewą Cielesz, Stefanem Dardą ,Cezarym Harasimowiczem, Jackiem Hugo - Baderem, Wojciechem Jagielskim, Joanną Jagiełło, Iwoną Kienzler, Jackiem Komudą,  Marią Krasowską,  Jarosławem Kretem, Andrzejem Kruszewiczem, Joanną Krzyżanek, Danielem de Latour, Agnieszką Lingas - Łoniewską, Agnieszką Lis, Magdaleną Louis, Jakubem Małeckim, Marcinem Pałaszem, Renatą Piątkowską, Michałem Rusinkiem, Katarzyną Ryrych, Natalią Sońską, Filipem Springerem, Edytą Świętek, Małgorzatą Wardą, Karoliną Wilczyńską.

Wszyscy moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze na 2020 rok, długopisy z logo DKK a także materiały promocyjne i reklamowe niezbędne do prowadzenia DKK.

Małgorzata Augustyn

---------------------------------------------------------