Spotkanie z aktorką Beatą Zarembianką w Wypożyczalni Głównej - relacja

28-11-2019

Spotkanie z aktorką Beatą Zarembianką w Wypożyczalni Głównej

Arcysympatyczny gość spotkał się z czytelnikami Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A, w dniu 25 listopada 2019 r. w ramach drugiej imprezy z cyklu "Wieczór z Melpomeną w bibliotece".

Nasze zaproszenie przyjęła znana i lubiana rzeszowska aktorka Beata Zarembianka.

Ma w swoim dorobku ponad 80 ról, jest rodowitą rzeszowianką i córką aktora Zbigniewa Zaremby. Legitymuje się dyplomem aktorskim, ale ukończyła również socjologię na Uniwersytecie Rzeszowskim. Debiutowała na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej rolą Emilki w sztuce „Nasze Miasto” T. Wildera, od roku 1996 występuje w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. A od kilku lat prowadzi własny teatr pod nazwą „Ave Teatr”, którego jest twórczynią, producentką i aktorką.

Beata Zarembianka to niezwykle urocza, uśmiechnięta, emanująca pozytywną energią, wielce przyjazna  ludziom osoba. Patrząc na aktorkę trudno uwierzyć, że w październiku br. obchodziła Jubileusz 30.lecia pracy artystycznej. W bibliotece, w której od wielu lat jest czytelniczką opowiadała o początkach przygody z teatrem, swoich ulubionych rolach, m.in. w spektaklach: „Sztukmistrz z Lublina”, „Małe zbrodnie małżeńskie” czy „Przyjazne dusze”, a także o pracy ze znanym reżyserem Janem Szurmiejem. Były wspomnienia o pomyśle założenia prywatnego teatru i wyzwaniach związanych z jego prowadzeniem, o jego repertuarze, działalności wyjazdowej, widowni, reakcjach publiczności i planach na przyszłość. Ciepło i interesująco odpowiadała na pytania licznie zgromadzonej publiczności. Nie obyło się bez anegdot teatralnych oraz krótkiego, ale wspaniałego pokazu talentu aktorskiego.

Podczas swojego benefisu w Ave Teatrze, po premierze najnowszego spektaklu pt. „Historie łóżkowe”, w którym gra kilka ról wcielając się aż w trzy bohaterki, powiedziała: „Lubię mój zawód również za to, że mogę robić na scenie rzeczy, na które nigdy nie odważyłabym się w życiu!”

Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i ciekawą rozmowę w formie wywiadu, którą prowadził Włodzimierz Ratyński.

Kolejny „Wieczór z Melpomeną w bibliotece” w styczniu 2020 r.

Włodzimierz Ratyński

-----------------------------------------------------------------------------