Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Warsztaty teatralne z Kamilem Dobrowolskim w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

27-11-2019

  Warsztaty teatralne z Kamilem Dobrowolskim
w Wypożyczalni Muzycznej

 

25 listopada br. w Wypożyczalni  Muzycznej WiMBP, odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez znanego rzeszowskiego aktora Kamila Dobrowolskiego.

 

Inspiracją do zorganizowania spotkania stały się co tygodniowe spotkania Kółka Teatralnego przy II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie, które odbywają się w Wypożyczalni Muzycznej. Młodzi miłośnicy teatru korzystając z możliwości współpracy z Naszą Biblioteką,  pracują nad przygotowaniem spektaklu opartego na autorskiej sztuce swojej szkolnej koleżanki Dominiki Kicińskiej „Preludium”.

 

Młodzież z entuzjazmem odniosła się do propozycji spotkania z aktorem Kamilem Dobrowolskim, absolwentem Akademii Teatralnej w Białymstoku, który od 2011 rok zasila zespół Teatru Maska, a znany jest także z oscarowego filmu węgierskiego reżysera László Nemesa „Syn Szawła”, w którym wcielił się w rolę Mietka.

 

Uczniowie przygotowali trzy etiudy sceniczne, które stały się punktem wyjścia do rozmów nad interpretacją tekstu, autentycznością sceniczną i emocjonalną oraz wykorzystaniu różnych technik aktorskich, które pozwolą opowiedzieć fabułę sztuki teatralnej nadając jej prawdziwie sceniczny wyraz. Dzięki otwartości i zaangażowaniu prowadzącego warsztaty, młodzi adepci sztuki aktorskiej dowiedzieli się czym jest zdolność do wzajemnego słuchania i reagowania na postawy partnerów scenicznych oraz umiejętność gry zespołowej i organizacji przestrzeni sceny. Jak w wywarzony sposób posługiwać się własnym ciałem i emocjami dla uzyskania wyrazistości i autentyczności  granej przez siebie postaci i czym jest zrozumienie funkcji postaci w odniesieniu do głównego tematu i idei sztuki.

 

Twórcze i inspirujące warsztaty poprowadzone przez Kamila Dobrowolskiego poprzez dekonstrukcję i szczegółową analizę tekstu posługując się podstawowymi pytaniami aktorskimi, wprowadziły uczestników warsztatów w magię oddziaływania teatru na widza.

Niedosyt i wrażenia uczestniczenia w wyjątkowym spotkaniu towarzyszyło nie tylko młodzieży, udzieliło się także samemu prowadzącemu, który nie szczędził młodym aktorom słów uznania dla ich możliwości kreowania własnej sztuki i pragnienia uczenia się niełatwej sztuki bycia aktorem.

 

Mamy nadzieję, że Nasza Biblioteka poprzez umożliwienie młodzieży kontaktu z profesjonalnymi twórcami przyczynia się nie tylko do rozwoju ich zdolności poznawczych, ale do uświadomienia im, że poprzez bliski związek z literaturą i sztuką, sami mogą tworzyć nieprzemijające wartości dające innym impuls do własnych przemyśleń.

 

Organizację warsztatów dofinansowano z dotacji celowej z budżetu Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.         

 

Barbara Balicka

 

------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: