„Wielki bohater i patriota płk Łukasz Ciepliński” - spotkanie edukacyjne w Filii nr 2 - relacja

22-11-2019

„Wielki bohater i patriota płk Łukasz Ciepliński”
- spotkanie edukacyjne w Filii nr 2

25 listopada 2019 roku, Filia nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, miała przyjemność gościć Pana Franciszka Batorego, laureata Honorowej Nagrody „Świadek Historii” Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, świadka procesu IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, brata mjra Józefa Batorego, który z płk. Łukaszem Cieplińskim został zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie, walcząc o wolność i prawdę w sprawie Polski.

W tej niezwykłej lekcji historii, uczestniczyła Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Pani Barbara Chmura oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 Pan Piotr Jarek wraz z uczniami dwóch klas.

Spotkanie miało na celu przybliżenie wydarzeń historycznych związanych z powojennymi losami Żołnierzy Wyklętych.

Prowadzący rozpoczął spotkanie od słów poety Zbigniewa Herberta: „ocalałeś nie po to aby żyć, masz mało czasu, trzeba dać świadectwo”.

Od kilku lat Pan Franciszek spotyka się z młodzieżą, by przekazać wspomnienia o tragicznych losach polskich oficerów, związanych z Rzeszowem i okolicami. Jak sam o sobie mówi, jego misją życiową jest budowanie w sercach młodego pokolenia pomnika Żołnierzy Niezłomnych.

Nasz gość, z ogromnym wzruszeniem opowiadał o procesie, którego był świadkiem. Przytaczając nazwiska oskarżonych: mjra Józefa Batorego, płka Łukasza Cieplińskiego oraz innych oficerów Armii Krajowej. Przedstawiając sylwetki tych wspaniałych bohaterów zaznaczył, iż każdy z wymienionych, młodych żołnierzy został wychowany w atmosferze patriotyzmu, oddania sprawie Polski, kochając - miłością pierwszą po Bogu - Ojczyznę. Jako świadek procesu był pod wrażeniem ich postawy, pomimo bólu jakiego doznali w wyniku tortur, potrafili przeciwstawić się powojennej rzeczywistości.

Nasz gość, podsumowując tę wyjątkową lekcję historii, przekazał uczniom, iż są „skarbem narodowym”, najważniejszym podmiotem kraju. Wskazał, aby czuli dumę z bycia Polką i Polakiem, ponieważ są „inżynierami ludzkich serc” (Maria Grzegorzewska).

Dziękujemy Panu Franciszkowi za wzniosłą lekcję historii, która wzbudziła w każdym z nas refleksję nad wartościami w życiu.

Karina Kwas

-----------------------------------------------------