Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16253706 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

„Wielki bohater i patriota płk Łukasz Ciepliński” - spotkanie edukacyjne w Filii nr 2 - relacja

22-11-2019

 „Wielki bohater i patriota płk Łukasz Ciepliński” 
- spotkanie edukacyjne w Filii nr 2

 

25 listopada 2019 roku, Filia nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, miała przyjemność gościć Pana Franciszka Batorego, laureata Honorowej Nagrody „Świadek Historii” Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, świadka procesu IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, brata mjra Józefa Batorego, który z płk. Łukaszem Cieplińskim został zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie, walcząc o wolność i prawdę w sprawie Polski.

 

W tej niezwykłej lekcji historii, uczestniczyła Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Pani Barbara Chmura oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 Pan Piotr Jarek wraz z uczniami dwóch klas.


Spotkanie miało na celu przybliżenie wydarzeń historycznych związanych z powojennymi losami Żołnierzy Wyklętych.

 

Prowadzący rozpoczął spotkanie od słów poety Zbigniewa Herberta: „ocalałeś nie po to aby żyć, masz mało czasu, trzeba dać świadectwo”.


Od kilku lat Pan Franciszek spotyka się z młodzieżą, by przekazać wspomnienia o tragicznych losach polskich oficerów, związanych z Rzeszowem i okolicami. Jak sam o sobie mówi, jego misją życiową jest budowanie w sercach młodego pokolenia pomnika Żołnierzy Niezłomnych.


Nasz gość, z ogromnym wzruszeniem opowiadał o procesie, którego był świadkiem. Przytaczając nazwiska oskarżonych: mjra Józefa Batorego, płka Łukasza Cieplińskiego oraz innych oficerów Armii Krajowej. Przedstawiając sylwetki tych wspaniałych bohaterów zaznaczył, iż każdy z wymienionych, młodych żołnierzy został wychowany w atmosferze patriotyzmu, oddania sprawie Polski, kochając - miłością pierwszą po Bogu - Ojczyznę. Jako świadek procesu był pod wrażeniem ich postawy, pomimo bólu jakiego doznali w wyniku tortur, potrafili przeciwstawić się powojennej rzeczywistości.


Nasz gość, podsumowując tę wyjątkową lekcję historii, przekazał uczniom, iż są „skarbem narodowym”, najważniejszym podmiotem kraju. Wskazał, aby czuli dumę z bycia Polką i Polakiem, ponieważ są „inżynierami ludzkich serc” (Maria Grzegorzewska).


Dziękujemy Panu Franciszkowi za wzniosłą lekcję historii, która wzbudziła w każdym z nas refleksję nad wartościami w życiu.

 

Karina Kwas

-----------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: