Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Warsztaty linorytu w WiMBP w Rzeszowie - relacja

23-11-2019

 Warsztaty linorytu w WiMBP w Rzeszowie


23 listopada br. w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, odbyły się kreatywne warsztaty plastyczne dla osób dorosłych, poświęcone technice linorytu.

Tę niełatwą technikę graficzną przybliżyła uczestniczkom Anna Chruściel – plastyk, pedagog i animator kultury, wyjaśniając na wstępie, czym jest linoryt i jakie są etapy pracy przy tworzeniu grafiki linorytowej. Prowadząca warsztaty zaprezentowała także niezbędne narzędzia i materiały, które wykorzystuje się w tej technice.

Ze względu na miejsce, w którym odbywały się zajęcia, ich uczestniczki podjęły się wykonania linorytu w postaci ekslibrisu lub zakładki do książki.


Pierwszym zadaniem uczestniczek warsztatów było wykonanie ołówkiem na papierze, wymyślonego przez siebie rysunku, który następnie należało przenieść na linoleum. Najbardziej czasochłonną częścią pracy, okazało się wykonanie matryc linorytów, które powstały dzięki wyżłobieniu w linoleum naniesionych szkiców. Wykorzystywano do tego celu różnej wielkości i kształtu dłuta (rylce), tak by wiernie odwzorować wszystkie szczegóły projektów.

Tak wykonane matryce, dokładnie pokryte czarną farbą, posłużyły następnie do wytłoczenia na papierze odbitek wykonanych wcześniej rysunków.

Na koniec zajęć zaprezentowane zostały wszystkie powstałe prace graficzne, a po jednym egzemplarzu każdej z nich, autorki przekazały Bibliotece, jako pamiątkę inspirujących zajęć i efekt twórczych możliwości artystek.

Uczestniczki zajęć wyraziły nadzieję, że w Bibliotece zorganizowane zostaną jeszcze inne ciekawe warsztaty, podczas których można będzie aktywnie rozwijać swoje umiejętności i pasje, a przy tym miło spędzić czas.  

Organizację warsztatów dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

 

Bożena Janda

 

--------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: