Spotkanie autorskie z Kazimierzem Lindą - relacja

22-11-2019

Spotkanie autorskie z Kazimierzem Lindą

21 listopada w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Sokoła 13 odbyło się spotkanie autorskie z Kazimierzem Lindą. Publiczność miała okazję zapoznać się z twórczością liryczną i satyryczną poety ze Stalowej Woli.

Przybyłych na spotkanie gości przywitała dyrektor Barbara Chmura, a sylwetkę gościa przybliżył Stach Ożóg.

Kazimierz Linda jest autorem pięciu tomików wierszy: „Dylematy” (1998), „Dryf” (2008), „Próg” (2010), „Nieuczesanie” (2014) i „W szranki z czasem” (2019).  Publikuje również w czasopismach lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych oraz w licznych almanachach i antologiach. Jest laureatem konkursów poetyckich, m. in. Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie oraz „Liberum Arbitrium”. Należy do dwóch organizacji zrzeszających literatów. Są to Stowarzyszenie Autorów Polskich oraz Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli, którego jest współzałożycielem, a obecnie wiceprezesem.

W 2006 r. oraz 2009 r. został uhonorowany dyplomem Starosty Stalowowolskiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury na terenie powiatu stalowowolskiego. W 2015 r. otrzymał Nagrodę dla Animatorów Kultury w kategorii Twórca – Osobowość Roku 2014.

Nastrojowo i lirycznie zaprezentowali wiersze Dorota Kwoka i Stach Ożóg. Nie mogło zabraknąć recytacji samego autora, który przeczytał wiersze, fraszki i bajki zarówno te starsze jak i nowsze. Z tych przeczytanych fragmentów wierszy, jak powiedział Stach Ożóg, „zbudowaliśmy sobie kawałek Lindy”.

Ryszard Mścisz we wstępie do najnowszego tomiku „W szranki z czasem” napisał: „Nie brak w poezji Kazimierza Lindy lirycznych wzlotów uczuć, subtelnych erotyków, które odsłaniają jego wrażliwą naturę, umiejętność budowania nastroju i tworzenia obrazów dyktowanych sercem”. Podobnego zdania byli uczestnicy dyskusji, którzy wielokrotnie podkreślali obrazowość poezji, przenoszenie w czasie do miejsc z czasów dzieciństwa.

Podczas wieczoru poetyckiego można było zakupić tomik wierszy z dedykacją autora.

Małgorzata Zaremba

------------------------------------------------------------------------