Gala Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 – wyróżnienie dla Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

12-11-2019

Gala Europejskich Dni Dziedzictwa 2019

– wyróżnienie dla Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

19 listopada br. w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie odbyło się uroczyste rozdanie nagród za najciekawsze projekty realizowane w ramach 27 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, będącymi wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, mającą na celu promowanie zabytków,  różnorodność regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Jest to największy w Europie projekt społeczno – edukacyjny, szerzący edukację historyczną i kulturalną.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie został uhonorowany wyróżnieniem za zorganizowanie gry miejskiej „Mozaika Wydarzeń” wykorzystującej przestrzeń miejską jako element rozgrywki. Gra adresowana była do młodzieży szkolnej. Gracze mieli za zadanie odszukać określone punkty gry w centrum miasta, a następnie rozwiązać zadania i w jak najkrótszym czasie zameldować się na mecie. Poprzez wyznaczone punkty uczestnicy zwiedzili centrum Rzeszowa, poznali bliżej sylwetki osób, które angażowały się w proces budowy i utrwalania państwowości polskiej oraz architektury funkcjonalnej, powstałej w okresie II RP. Była to więc swego rodzaju mozaika złożona z tradycji naszego regionu, ukazująca charakterystyczne ludowe stroje, organizacje i postacie tworzące lokalne władze, ale również ludzi walczących o zachowanie tradycji i kultury. Dzięki temu uczestnicy gry mogli sami ułożyć krótką historię, obrazującą wkład Polaków, Rzeszowian w odbudowę naszej tożsamości i państwowości na szczeblu lokalnym.

Link do relacji z gali:

Hanna Szafrańska