„Jak być dobrym i skutecznym rodzicem?” – spotkanie w Filii nr 6 - relacja

08-11-2019

„Jak być dobrym i skutecznym rodzicem?” – spotkanie w Filii nr 6

18 listopada 2019 r. Filia nr 6 miała przyjemność gościć Panią Iwonę Bukałę-Siedlecką – pedagoga, socjoterapeutę, edukatora Pozytywnej Dyscypliny. Spotkanie było skierowane do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, którzy chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób reagować na konkretne zachowania swoich dzieci, jak wspierać je w rozwoju, a przede wszystkim w jaki sposób wychowywać je na mądrych, wrażliwych i odpowiedzialnych dorosłych.

Pani Iwona Bukała-Siedlecka po krótkim teoretycznym wstępnie z zakresu psychologii przybliżyła postać austriackiego psychoterapeuty Alfreda Adlera, który był prekursorem omawianej na spotkaniu metody i modelu rodzicielstwa. Przybliżyła rodzicom pięć fundamentalnych zasad Pozytywnej Dyscypliny, popierając je konkretnymi przykładami i swoim osobistym doświadczeniem jako mamy oraz jako doradcy, pracującego na co dzień z rodzicami i nauczycielami. W części warsztatowej rodzice wcielali się w role, odgrywali scenki i przytaczali konkretne sytuacje, które przeżywają na co dzień ze swoimi dziećmi, następnie analizowali je i wyciągali wnioski.

Podsumowując spotkanie Pani Iwona podkreślała, że nie ma doskonałych rodziców, każdy popełnia błędy, ale ważne, by wyciągać z nich wnioski, a codzienne problemy traktować jako wyzwania i okazję do nauki. W czasie spotkania rodzice otrzymali przykładowe narzędzia i techniki, które będą mogli zastosować w konkretnych sytuacjach w swoich rodzinach. Po spotkaniu każdy uczestnik otrzymał inspirujący cytat Jane Nelsen, a wielu rodziców prowadziło indywidualne rozmowy.

Biblioteka składa serdeczne podziękowanie Pani Iwonie Bukale-Siedleckiej za przeprowadzone spotkanie, przekazaną wiedzę i praktyczne porady oraz wyraża nadzieję na ponowne warsztaty w tym samym gronie.

Natalia Szwedo

---------------------------------------------------------------------------------------