Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Kodowanie w bibliotece – warsztaty dla bibliotekarzy - relacja

24-10-2019

Kodowanie w bibliotece – warsztaty dla bibliotekarzy

Za nami dwudniowe warsztaty z kodowania dla bibliotekarzy, których celem jest zainspirowanie i przygotowanie do prowadzenia zajęć z kodowania dla dzieci i młodzieży w bibliotekach.

Uczestniczyli w nich bibliotekarze z bibliotek-laureatów I i II edycji projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Kodowanie w bibliotece” z woj. podkarpackiego: Boguchwały, Lubeni, Miejsca Piastowego, Chmielnika, Jedlicza, Brzozowa, gminy Dynów z siedz. w Bachórzu, Leska i Łańcuta. Biblioteki realizujące projekt otrzymały tablety, gry i roboty Photon do nauki kodowania dla dzieci.

Warsztaty były okazją do wcielenia się w role programistów i robotów. Uczestnicy programowali czynności z życia codziennego, sterowali sobą nawzajem i postaciami na planszach przy pomocy intuicyjnych poleceń – instrukcji oraz zamkniętego zestawu poleceń. Projektowali algorytmy, aby sterować sympatycznym kosmitą w Ameryce Południowej w hybrydowej grze Scottie Go!, która także znalazła się w zestawie sprzętu dla każdej biblioteki uczestniczącej w projekcie. Wykorzystano również kilka pomysłowych zabaw z użyciem klocków Lego, plansz i kolorowych kubeczków, a także kartoników do gier wykonanych z papieru. Bibliotekarze poznali także kolejne funkcje robota Photon w aplikacji Photon Coding, które wykorzystali kodując pełną niespodzianek drogę robota od startu do mety. Warsztaty były okazją do nauki i wymiany doświadczeń, dzielenia się pomysłami, jakie bibliotekarze wykorzystują podczas realizowanych zajęć z kodowania dla dzieci w swoich bibliotekach.

Warsztaty poprowadziły Małgorzata Sierżęga, Ewa Lelek (Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie), Agnieszka Dworak (Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie), uczestniczki szkolenia trenerskiego zorganizowanego przez FRSI w Warszawie.

Ewa Lelek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

--------------------------------------------------------------------------------