Projekt Krokus – Ocalić od zapomnienia

11-10-2019

Projekt Krokus – Ocalić od zapomnienia

Edukacyjny „Projekt Krokus – ocalić od zapomnienia” został zainicjowany przez Holocaust Education Trust Irleand oraz Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa. W projekcie obecnie uczestniczy kilka krajów europejskich.

Organizacja przysyła do zgłoszonych instytucji cebulki żółtych krokusów, które sadzi się jesienią dla upamiętnienia 1,5 miliona dzieci pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasach Holocaustu i tysiąca innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni. Żółte kwiaty przypominają żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszani nosić pod rządami nazistów. Krokusy zakwitają na przełomie stycznia i lutego, w okolicach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu przypadającego na 27 stycznia.

29 października 2019 r. przy ul. Sokoła 13, na parkingu budynku WiMBP w Rzeszowie zgromadzili się uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie pod opieką Pani Renaty Bomby. Zostali powitani przez Barbarę Chmurę, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, a następnie Natalia Szwedo, kierowniczka Filii nr 6 wręczyła każdemu uczestnikowi cebulkę żółtego krokusa i poinstruowała, jak powinny zostać posadzone.

Sadzenie krokusów poprzedziła lekcja biblioteczna w Filii WiMBP nr 6 o Irenie Sendlerowej. Uczestnictwo w tym ważnym projekcie stało się szansą na zaznajomienie młodzieży z tematem Holokaustu oraz zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z nietolerancją i rasizmem. Uczestnicy nauczyli się, jakie znaczenie ma integracja, szacunek wobec wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego lub wyznania.

Na koniec Barbara Chmura złożyła podziękowania za udział w „Projekcie Krokus” wszystkim zaangażowanym.

Katarzyna Błajdo,
spec. ds. promocji WiMBP w Rzeszowie