Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

„Trendy współczesnego bibliotekarstwa w bibliotekach publicznych”. X Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych - relacja

12-10-2019

„Trendy współczesnego bibliotekarstwa w bibliotekach publicznych”

X Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych woj. podkarpackiego

 

Tegoroczna dwudniowa konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego, odbyła się w dniach 10-11 października 2019 r. w Dębicy. Zorganizowana została przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie we współpracy z Zarządem Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy. Konferencja przebiegała pod hasłem „Trendy współczesnego bibliotekarstwa w bibliotekach publicznych”. Było to już dziesiąte, jubileuszowe, spotkanie dyrektorów największych bibliotek publicznych w regionie. Intencją organizatorów było swoiste podsumowanie dotychczasowych spotkań, a zarazem ukazanie jak zmieniają się współczesne biblioteki publiczne, także te z Podkarpacia, pod wpływem technologicznego postępu oraz innych form czytania i nowych wymagań użytkowników.
 

Uczestników przywitała, pełniąca rolę gospodarza spotkania, Marzena Kowalska, dyrektor MiPBP w Dębicy. Konferencję otworzyła Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Ciepłe słowa do uczestników konferencji skierował również Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk a także jego zastępca Maciej Małozięć odpowiedzialny m.in. za kulturę w mieście, podkreślając ważne znaczenie bibliotek w życiu społeczności lokalnej. Gościem konferencji była Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska.


Konferencję prowadziła Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie. Obrady odbywały się w Sali konferencyjnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Uczestnicy, zgodnie z programem, mieli możliwość zapoznania się z bardzo interesującymi i merytorycznie dobrze przygotowanymi prezentacjami, a mianowicie:


Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich dla bibliotek publicznych – rzecznictwo, kształcenie, integracja, standaryzacja
– Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

OMNIS – połączone katalogi, Barbara Morawiec, Biblioteka Narodowa w Warszawie

Biblioteka Młodych –Anna Gałgan, Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Biblioteki w środowisku interaktywnych i mobilnych technologii – dr Grzegorz Gmiterek, Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii

Nowe technologie informatyczne w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie – Bożena Janda, kierownik Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie

Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej wyzwaniem dla kolbuszowskiej biblioteki – Andrzej D. Jagodziński , dyrektor MiPBP w Kolbuszowej

Biblioteka w środowisku lokalnym. Z doświadczeń Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku – Leszek Puchała, dyrektor MBP im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku.

Interesującym punktem programu konferencji były również dwugodzinne warsztaty z zakresu komunikacji społecznej - Jak nie być „upiornym szefem”. Rzecz o dobrej komunikacji, przeprowadzone, w atrakcyjnej dla uczestników formie, przez  doświadczoną trenerkę Magdalenę Miller.


Uczestnicy konferencji zwiedzili również Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy, mieszcząca się w odpowiednio przystosowanym, wyremontowanym i nowocześnie wyposażonym budynku dawnych koszar wojskowych. Po bibliotece oprowadzała dyrektor Marzena Kowalska, a kierownicy poszczególnych agend mówili o swojej codziennej działalność na rzecz użytkowników. Natomiast całokształt działalności biblioteki przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej Magdalena Żmuda, instruktor dębickiej Biblioteki.


Dzięki uprzejmości gospodarzy, wszyscy chętni mieli okazję uczestniczyć w wieczornym spacerze po centrum Dębicy. Po swoim mieście oprowadzał uczestników konferencji Wiceburmistrz Maciej Małozięć, historyk z wykształcenia, który z pasją opowiadał o ciekawych miejscach i najważniejszych wydarzeniach z dziejów Dębicy. Spacer zakończyła wizyta w Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy, które zaprezentowały interesujące zbiory swojej biblioteki, własne wydawnictwami oraz ciekawe eksponaty związane z działalnością edukacyjna i misyjną.


Lucyna Kloczkowska

Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego

WiMBP w Rzeszowie

-----------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: