„Trendy współczesnego bibliotekarstwa w bibliotekach publicznych”. X Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych - relacja

12-10-2019

„Trendy współczesnego bibliotekarstwa w bibliotekach publicznych”

X Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych woj. podkarpackiego

Tegoroczna dwudniowa konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego, odbyła się w dniach 10-11 października 2019 r. w Dębicy. Zorganizowana została przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie we współpracy z Zarządem Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy. Konferencja przebiegała pod hasłem „Trendy współczesnego bibliotekarstwa w bibliotekach publicznych”. Było to już dziesiąte, jubileuszowe, spotkanie dyrektorów największych bibliotek publicznych w regionie. Intencją organizatorów było swoiste podsumowanie dotychczasowych spotkań, a zarazem ukazanie jak zmieniają się współczesne biblioteki publiczne, także te z Podkarpacia, pod wpływem technologicznego postępu oraz innych form czytania i nowych wymagań użytkowników.

Uczestników przywitała, pełniąca rolę gospodarza spotkania, Marzena Kowalska, dyrektor MiPBP w Dębicy. Konferencję otworzyła Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Ciepłe słowa do uczestników konferencji skierował również Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk a także jego zastępca Maciej Małozięć odpowiedzialny m.in. za kulturę w mieście, podkreślając ważne znaczenie bibliotek w życiu społeczności lokalnej. Gościem konferencji była Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska.

Konferencję prowadziła Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie. Obrady odbywały się w Sali konferencyjnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Uczestnicy, zgodnie z programem, mieli możliwość zapoznania się z bardzo interesującymi i merytorycznie dobrze przygotowanymi prezentacjami, a mianowicie:

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich dla bibliotek publicznych – rzecznictwo, kształcenie, integracja, standaryzacja
– Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

OMNIS – połączone katalogi, Barbara Morawiec, Biblioteka Narodowa w Warszawie

Biblioteka Młodych –Anna Gałgan, Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Biblioteki w środowisku interaktywnych i mobilnych technologii – dr Grzegorz Gmiterek, Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii

Nowe technologie informatyczne w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie – Bożena Janda, kierownik Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie

Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej wyzwaniem dla kolbuszowskiej biblioteki – Andrzej D. Jagodziński , dyrektor MiPBP w Kolbuszowej

Biblioteka w środowisku lokalnym. Z doświadczeń Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku – Leszek Puchała, dyrektor MBP im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku.

Interesującym punktem programu konferencji były również dwugodzinne warsztaty z zakresu komunikacji społecznej - Jak nie być „upiornym szefem”. Rzecz o dobrej komunikacji, przeprowadzone, w atrakcyjnej dla uczestników formie, przez  doświadczoną trenerkę Magdalenę Miller.

Uczestnicy konferencji zwiedzili również Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy, mieszcząca się w odpowiednio przystosowanym, wyremontowanym i nowocześnie wyposażonym budynku dawnych koszar wojskowych. Po bibliotece oprowadzała dyrektor Marzena Kowalska, a kierownicy poszczególnych agend mówili o swojej codziennej działalność na rzecz użytkowników. Natomiast całokształt działalności biblioteki przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej Magdalena Żmuda, instruktor dębickiej Biblioteki.

Dzięki uprzejmości gospodarzy, wszyscy chętni mieli okazję uczestniczyć w wieczornym spacerze po centrum Dębicy. Po swoim mieście oprowadzał uczestników konferencji Wiceburmistrz Maciej Małozięć, historyk z wykształcenia, który z pasją opowiadał o ciekawych miejscach i najważniejszych wydarzeniach z dziejów Dębicy. Spacer zakończyła wizyta w Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy, które zaprezentowały interesujące zbiory swojej biblioteki, własne wydawnictwami oraz ciekawe eksponaty związane z działalnością edukacyjna i misyjną.

Lucyna Kloczkowska

Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego

WiMBP w Rzeszowie

-----------------------------------------------------------------------------------------------