Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16996913 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla

08-10-2019

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla


Olga Tokarczuk otrzymała Nobla (za 2018 r.) za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerszej perspektywy, „z lotu ptaka”.


Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiut powieściowy to wydana w 1993 roku "Podróż ludzi Księgi", dwa lata później ukazała się jej kolejna książka - "E.E.". Ogromny sukces przyniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. "Prawiek i inne czasy" (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport "Polityki". W tym samym, 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się "Dom dzienny, dom nocny" - książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszkała - Sudetami i wsią Nowa Ruda. Inne książki Tokarczuk to m.in. "Gra na wielu bębenkach" (2001), esej "Lalka i perła" (2000), "Ostatnie historie" (2003), "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (2009) - nominowana do nagrody Bookera 2019 - czy "Księgi Jakubowe" (2014), wyróżnione Nagrodą Literacką Nike. Za powieść "Bieguni" (2008) także otrzymała Nagrodę Nike, a także Międzynarodową Nagrodą Bookera (najważniejszą brytyjską nagrodą literacką), była też nominowana do amerykańskiej National Book Award. Tokarczuk jest jedną z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.


Olga Tokarczuk spotkała się z czytelnikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie w październiku 2012 r., z okazji podwójnego jubileuszu pisarki: 50. urodzin i 20-lecia debiutu prozatorskiego.
Relacja z wydarzenia na stronie Biblioteki >> spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk
 

Drugiego Nobla (za 2019 r.) w dziedzinie literatury przyznano Peterowi Handkemu, austriackiemu pisarzowi i tłumaczowi. Doceniony został za "wpływową pracę, która z lingwistyczną pomysłowością bada obrzeża i specyfikę ludzkich doświadczeń".


Urodzony w 1942 roku austriacki pisarz i tłumacz dzięki wielu pracom z różnych gatunków ugruntował swoją pozycję jednego z najważniejszych przedstawicieli europejskiej literatury po II wojnie światowej. Twórczość Handkego, inspirowana kinem i malarstwem, przyciąga - jak podkreśla Akademia Szwedzka - dbałością o każdy szczegół i krajobraz.


Wybitny pisarz austriacki, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, znany jest w Polsce z powieści wydanych w czytelnikowskiej serii "Nike": "Krótki list na długie pożegnanie" (1975) i "Godzina prawdziwych odczuć."(1980). Odrzucając tradycyjną formułę realizmu opowiedział się za literaturą skrajnie subiektywną, uwolnioną od obowiązków społecznych, ograniczoną do sfery języka i w nim szukającą prawdy o rzeczywistości. Posługiwał się techniką collage'u i montażu, m. in. elementów kultury popularnej i młodzieżowej. Od połowy lat 70-tych uprawiał już tylko prozę, coraz bardziej zbliżoną do tradycyjnej, ale skoncentrowanej tylko na wewnętrznej, egzystencjonalnej i psychicznej problematyce jednostki.
 

Ewa Ferenc

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: