Noc Bibliotek w Filii nr 10 – relacja

08-10-2019

Noc Bibliotek w Filii nr 10

Wyjątkowo, ciekawie, niebanalnie!
Tak było podczas V edycji Nocy Bibliotek zorganizowanej w Filii nr 10 przy ul. Podchorążych 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie w sobotę, 5 października 2019 r.

Tegoroczna Ogólnopolska akcja promująca Biblioteki pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” była okazją do spotkania z czytelnikami, którzy przyszli tłumnie, aby wspólnie świętować w otoczeniu książek.

Inauguracji  niecodziennego spotkania dokonała Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura. Życząc wszystkim uczestnikom udanej, wyjątkowej Nocy podkreśliła, że to święto bibliotek i czytania, akcja, która w niekonwencjonalny sposób zaprasza do korzystania  z zasobów biblioteki.

Bogata oferta zachęciła do przyjścia całe rodziny,  nikt z odwiedzających nie mógł narzekać na nudę. Atrakcji nie zabrakło do późnych godzin nocnych, a uczestnicy z niebywałą wytrwałością aktywnie uczestniczyli w przygotowanych przez Bibliotekarzy na tę okazję atrakcjach.

Ten wyjątkowy wieczór rozpoczęliśmy od warsztatów przyrodniczych ”Przygoda z pszczołami”, prowadzonych przez Mistrza pszczelarstwa Aleksandra Rębacza z pasieki Boża Iskierka. Zaprezentowane pszczelarskie show, bo tak można określić wspaniały popis wiedzy na temat zwyczajów i życia pszczół, poparty humorystycznymi opowieściami, połączony z prezentacją szklanego ula z jego mieszkańcami, degustacją miodu oraz wykonaniem przez dzieci świeczki z pszczelego wosku było niebywałą atrakcją. Każde dziecko otrzymało dyplom przyjaciela pszczoły, książeczkę pt. ”Fascynujący świat pszczół” autorstwa Pana Aleksandra, oraz drewnianą szpatułkę do miodu. Edukacyjnie, wesoło i słodko - tak można podsumować rewelacyjne spotkanie z Pszczelarzem. Dziękujemy Panu Aleksandrowi za przyjęcie zaproszenia i życzymy mnóstwa „pni” i dużego urodzaju pysznego miodu.

W interaktywnej baśni wszystko zdarzyć się może….. ogromna radość i uśmiech towarzyszyły przez cały występ krakowskiego Teatru Kokon, który zaprosił dzieci do wspólnej zabawy i aktywnego uczestnictwa  podczas spektaklu „Królewna o złotym sercu”. Widownia z przejęciem śledziła rozgrywającą się akcję baśni, ochotnicy tańczyli z królewną Kiarą oraz wyruszyli na niebezpieczną wyprawę z Księciem Filipem, by pokonać złą czarownicę. Widownia żywiołowo reagowała na świetną grę aktorów, którzy zaprezentowali swój kunszt aktorski w pięknych strojach i barwnej scenografii. Zaangażowana publiczność, która współtworzyła spektakl o tolerancji i szacunku wobec odmienności, o mocy przyjaźni i miłości doceniła występy artystów ogromnymi brawami.

Dla miłośników literatury, spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem pt. „Odkrywanie tajemnic książki” było nie lada gratką. Ilustrator, autor ponad dwustu publikacji nawiązał bardzo łatwo kontakt z publicznością - „sypał jak z rękawa” rymami i anegdotami. Zachwycone dzieci radośnie reagowały na dowcipne i humorystyczne historie, którymi pisarz dzielił się prowadząc miłe i sympatyczne rozmowy. Z dużym zainteresowaniem dzieci obejrzały zaprezentowane różnych formatów książki, wszyscy bez wyjątku, spontaniczne zgłaszali się do rozwiązywania zagadek zbierając naklejki i otrzymując kolorowe zakładki. Uczestnicząc w quizie „Jaka to bajka” doskonale odgadywały ukryte tytuły bajek. Zabawie nie było końca….. Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek i otrzymania rymowanej dedykacji.

Niewątpliwie dużą atrakcją podczas tej Nocy było spotkanie z magikiem Markiem Wroną z Tajemniczej Szuflady. Na ten występ z niecierpliwością czekali sympatycy czarodziejskich sztuczek. Magik wprowadził wszystkich we wspaniały humor. Fantastyczny pokaz czarowania z kart, sznurków, mnożących się piłeczek….. odbywał się w tajemniczym klimacie, oprawie muzycznej i przy współudziale uczestników zaproszonych do pomocy. Dzieci z dużym zaangażowaniem obserwowały każdy ruch iluzjonisty, aby  nauczyć się  przynajmniej jednej sztuczki. Zabawa w czarowanie bardzo się wszystkim podobała, zwłaszcza, że można było pełnić rolę asystenta iluzjonisty i otrzymać brawa od publiczności.
Dziękujemy za sztuczki, czary i magiczne zaklęcia. Wszyscy bawiliśmy się świetnie!

Wydarzenie "Noc Bibliotek" sfinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 r.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie uczestniczyli w V edycji Nocy Bibliotek.
Dzięki Wam drodzy Czytelnicy, spotkanie przebiegało w miłej, radosnej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że każdy odwiedzający naszą placówkę mógł tego wieczoru znaleźć coś dla siebie
.

Maria Jamróg

Relacje w mediach:

-------------------------------------------------------------------------------------