Akcja "60+ Kultura" w Wypożyczalni Głównej - relacja

02-10-2019

Akcja "60+ Kultura" w Wypożyczalni Głównej

Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A przyłączyła się do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ph „60+ Kultura”. Kampania odbywała się w ostatni weekend września. W tych dniach seniorzy w całym kraju mogli bezpłatnie uczestniczyć w wielu imprezach organizowanych przez biblioteki, muzea, teatry, filharmonie, galerie sztuki i domy kultury.

Wypożyczalnia Główna w dniu 27 września 2019 r. zaprosiła seniorów do wysłuchania wykładu oraz do udziału w konkursie z nagrodami. Obie imprezy zorganizowano także w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Ciekawy wykład pt. „Kobiety w powstaniu warszawskim” przedstawił dr Paweł Korzeniowski, historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prelekcję uatrakcyjnił pokaz multimedialny obejmujący kilka  części tematycznych, o tytułach: Wizerunek, Marzenia, Miłość, Role, Postaci.

Duże zainteresowanie wzbudził także konkurs zatytułowany „Jak dużo wiesz o powstaniu warszawskim”. Konkurs miał postać pytań  testowych z  trzema wariantami odpowiedzi, przy czym tylko jedna była prawidłowa. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą znajomością tematu, dzięki czemu mieli możliwość zdobycia nagród w postaci kart prezentowych do Empiku o wartości 50 zł każda.

Imprezie towarzyszyła wystawa książek historycznych omawiających w różnych aspektach genezę, przebieg, skutki i znaczenie powstania warszawskiego w historii Polski i II wojny światowej.

Włodzimierz Ratyński

----------------------------------------------------------------------