Wystawa "Maria Dąbrowska z Szumskich" - zaproszenie

Maria Dąbrowska z Szumskich

zorganizowaną z okazji

130. rocznicy urodzin jednej z ważniejszych polskich pisarek XX wieku

Ekspozycję można zwiedzać od 1 do 26 października 2019 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Autorka „Nocy i dni” pochodziła ze zubożałej szlacheckiej rodziny. Dzieciństwo spędziła w skromnym dworku, w podkaliskim Russowie, blisko czworaków i wsi, co miało ogromny wpływ na jej postrzeganie świata. Jej twórczość  przepełniona jest elementami ludowymi i folklorystycznymi (opowiadania: „Boże Narodzenie”, „Pies”, „Ptaki”).

Przygoda Marii Dąbrowskiej, powieściopisarki, eseistki, dramatopisarki, tłumaczki dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej z literaturą, rozpoczęła się od publicystyki. Debiutem artystycznym pisarki był zbiór opowiadań "Gałąź czereśni" wydany w 1921 r. Na dorobek autorki składa się około stu opowiadań, których dominującą właściwością jest epickość. Dziełem, które przyniosło jej pamięć u potomnych, stała się wielotomowa powieść "Noce i dnie", wydana w latach 1932-1934.

Na ekspozycji przygotowanej w WiMBP prezentowane są publikacje poświęcone twórczości i życiu pisarki, m.in. „Dąbrowska (nie) znana”, „Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej”, „ Rzecz russowska. O pisarstwie Marii Dąbrowskiej”, „Maria Dąbrowska kronika życia” i „O Marii Dąbrowskiej i inne szkice”.

Przedstawiona jest również część dorobku literackiego autorki, m.in. różne wydania najważniejszego jej dzieła jakim są „Noce i dnie”, za które była kilkukrotnie (w 1939, 1957, 1959 i 1960 r.) nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, wielotomowe, pisane od 1914 aż do śmierci pisarki  "Dzienniki”, będące studium jej życia intymnego i panoramą jej czasów oraz różne, w tym także z pocz. XX wieku, wydania nowel.

Uzupełnieniem wystawy są artykuły prasowe o życiu i twórczości pisarki oraz plansze z informacjami na temat ważnych faktów z biografii i najpopularniejsze frazy z jej powieści.

Ekspozycję można zwiedzać od 1 do 26 października 2019 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

Renata Dziepak