Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18553291 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

„Nie tylko krywulka” : wystawa, spotkanie i warsztaty rękodzielnicze z Eweliną Matusiak-Wyderką - relacja

16-09-2019

„Nie tylko krywulka” :  wystawa, spotkanie i warsztaty rękodzielnicze
z Eweliną Matusiak-Wyderką 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 odbywających się pod hasłem „Polski splot”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprosiła mieszkańców Podkarpacia do wspólnego odkrywania tradycji rękodzielniczych polsko-ukraińskiego pogranicza. Projekt „Nie tylko krywulka” realizowany w Rzeszowie w dniach 9-14 września 2019 r. przybliżył wszystkim zainteresowanym jeden z najbardziej kolorowych elementów kultury materialnej grup etnicznych regionu Karpat: biżuterię koralikową.

Przewodniczką po świecie tradycyjnych ozdób Łemków, Bojków i Hucułów była Ewelina Matusiak–Wyderka - artystka-rękodzielnik, właścicielka Pracowni Miodosytnia, członkini Zarządu Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej oraz Stowarzyszenia Twórców „Bres”, która od blisko dwudziestu lat zajmuje się tworzeniem ozdób koralikowych wzorowanych na dawnej biżuterii karpackiej. Swoje umiejętności doskonaliła, m.in. pod mistrzowskim okiem Darii Boiwki z Komańczy oraz Andrieja Bobyka z Ukrainy, a w jej pracowni - obok opartych na dokumentacji etnograficznej replik tradycyjnych naszyjników - powstaje także współczesna biżuteria inspirowana regionalnym wzornictwem.

Splecione jej dłońmi wielobarwne karpackie krywulki, sylianki i gerdany połyskiwały w gablotach wystawienniczych w budynku głównym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie od 9 do 14 września 2019 r. Uzupełnieniem ekspozycji były - dostępne na co dzień w zbiorach bibliotecznych - bogato ilustrowane publikacje lokalnych wydawców poświęcone kulturze materialnej Łemków, Bojków i Hucułów (zawierające m.in. reprodukcje wyjątkowych przedwojennych fotografii autorstwa prof. Romana Reinfussa, znawcy polskiej sztuki ludowej i etnografii Karpat).


Osoby szerzej zainteresowane historią i sposobami wyrobu tradycyjnej biżuterii karpackiej mogły spotkać artystkę osobiście: 12 września 2019 r. Ewelina Matusiak-Wyderka opowiedziała o swojej pasji rękodzielniczej i fascynacji karpackimi ozdobami koralikowymi na spotkaniu otwartym.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, m.in. że wzory i kształty ozdób różniły się w każdym regionie Karpat (łemkowskie krywulki miały szerokość wahającą się od 10-15 do nawet 30-40 cm i okrywały szyje niczym koralikowe kołnierze bądź peleryny, bojkowskie sylianki i drabynki były ich uboższą, węższą, ale równie barwną wersją, zaś huculskie gerdany - długie, zakończone medalionem naszyjniki - zastosowaniem przypominały nieco współczesny krawat), lecz technika pracy była niezmienna: cienka, mocna nić, a na niej nanizane ręcznie – samą igłą bądź z wykorzystaniem specjalnych krosien - setki kolorowych, błyszczących paciorków układających się, dzięki odpowiedniemu krzyżowaniu i przewlekaniu, w skomplikowane wzory. Im szersza ozdoba, im bardziej finezyjny wzór, im misterniejsze wykonanie, tym większy prestiż osoby, która ją nosiła (bo choć po 1860 r. ruszyła fabryczna produkcja szklanych koralików i stały się one powszechnie dostępne, to jednak do tanich nie należały). Kolorystyka używanych paciorków i układane wzory nie były przypadkowe, miały u każdej z grup etnicznych znaczenie symboliczne (np. w łemkowskiej tradycji kolor czarny to ziemia, żółty - słońce, czerwony - ogień, błękitny - niebo, zielony - lasy i pola; elementom krajobrazu odpowiadają zaś - podobnie jak w tradycyjnym hafcie - określone figury geometryczne).


W trakcie spotkania artystka zaprezentowała łemkowską, bojkowską i huculską biżuterię zarówno w formie multimedialnej - na licznych fotografiach, jak też „analogowo”: na szyjach modelek ubranych w tradycyjne bojkowskie i łemkowskie stroje.


W kolejnych dniach - 13 i 14 września 2019 r. - Ewelina Matusiak-Wyderka poprowadziła warsztaty, w trakcie których starsi i młodsi uczestnicy spróbowali stworzyć koralikowe ozdoby własnoręcznie. Praca z igłą, nicią, krosnem, koralikami i łemkowsko-bojkowsko-huculskim wzornikiem pod okiem mistrzyni zakończyła się pełnym sukcesem zarówno w grupie dorosłych, jak i w dziecięco-młodzieżowej: każdy uczestnik wyszedł z biblioteki z samodzielnie utkaną bransoletką.

Organizacja wydarzeń została dofinansowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 odbywających się pod hasłem "Polski splot".

 

 Marta Biały
Pracownia Digitalizacji – Dział Komputeryzacji
Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie

 

W mediach:

 


-------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: