Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16955505 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

8 Nowel Polskich na 8. Narodowe Czytanie oraz Piknik Rodzinny w Rzeszowie - relacja

06-09-2019


8 Nowel Polskich na 8. Narodowe Czytanie oraz Piknik Rodzinny
w Rzeszowie

7 września 2019 r. w Parku Jedności Polonii z Macierzą odbyła się 8. edycja Narodowego Czytania, na którą zaprosił Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Rzeszowa i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
 

W tym roku para prezydencka zaproponowała 8 Polskich Nowel. Wśród nich znalazły się takie tytuły, jak: "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego. Wybrane utwory należą do wybitnego kanonu polskiej literatury, każda z nich, choć krótka, zawiera ponadczasowe treści, uczące szlachetności i solidarności.


Czytanie zainaugurowała Barbara Chmura Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, witając wszystkich uczestników, zaprosiła do wspólnego czytania.


Tegoroczna edycja Narodowego Czytania przyjęła formę pikniku rodzinnego. Park został podzielony na osiem stref, nawiązujących bezpośrednio do tematyki poszczególnych Nowel. W każdej strefie zostały przygotowane niezapomniane atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pomysłodawcami na zaaranżowanie ośmiu Przestrzeni Nowel Polskich i Pikniku Rodzinnego na 8. Narodowe Czytanie w Rzeszowie były bibliotekarki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.


Pierwsza z przestrzeni dotyczyła noweli Elizy Orzeszkowej Dobra Pani. Tutaj, jak w magicznej szafie, można było zmienić się w damę z dawnej epoki dzięki strojom, wytwornym kapeluszom z piórami, a następnie uwiecznić swój wizerunek w fotobudce. Pod namiotem, dla najmłodszych przez cały czas trwały warsztaty plastyczne. Dzieci wycinały stroje z papieru i ozdabiały nimi kartonowe lalki.


W trakcie pikniku po parku przechadzały się damy w pięknych kapeluszach i epokowych sukniach – jedną z nich była Maria Konopnicka vel Małgorzata Żurecka ze Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, a drugą – Barbara Balicka, Kierownik Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie. Obie Panie zachwycały swoimi strojami, a pamiątkowe zdjęcia w ich towarzystwie cieszyły się dużą popularnością. Stroje zostały wypożyczone z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.


Przestrzeń Dym Marii Konopnickiej roztaczała wokół zapach świeżo upieczonego, naturalnego chleba i przyciągała do siebie tłumy gości. Nic dziwnego, wypieki Radosnej Twórczości były przepyszne. Panie częstowały nas ciasteczkami, chlebem, bułeczkami, proziakami, a także pastą śliwkową i domowym smalcem.


W całej Polsce nie ma więcej, niż siedmiu kataryniarzy, a jeden z nich, działający pod pseudonimem Pan Kataryniarz zaprezentował swoją drewnianą, zdobioną, piękną katarynkę w Przestrzeni Bolesława Prusa. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać brzmienia instrumentu z minionych lat.


Dawne sprzęty gospodarskie były w centrum zainteresowania Przestrzeni Władysława Reymonta Orka. Pług, chomąto, przędza na wrzecionie oraz wiele innych, można było obejrzeć z bliska oraz dowiedzieć się na ich temat kilku ciekawostek.


Do przestrzeni Brunona Schulza Mój ojciec wstępuje do strażaków przyjechał wóz strażacki, a chętni mogli porozmawiać o pracy strażaka, przebrać się w strój strażacki oraz wejść do środka wozu.


Przestrzeń Rozdziobią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiego zwracała szczególną uwagę naszych gości, a to wszystko dzięki dziewczętom i chłopcom 51. Drużyny Harcerzy Żuawi im. „Signi” 1863, którzy prezentowali wspaniałe stroje powstańców styczniowych, opowiadając historyczne ciekawostki na temat ówczesnych wydarzeń.


W pozostałych przestrzeniach zabawa także trwała w najlepsze. Dzieci aktywnie brały udział w warsztatach plastycznych, malowaniu twarzy, tworzeniu indiańskich łapaczy snów, naszyjników, breloków oraz papierowych ptaków. Artystka, Pani Małgorzata Lasek poprowadziła warsztaty z  papieroplastyki, gdzie chętni uczyli się tworzyć bociany.


Uczestnicy Narodowego Czytania w przestrzeni Sawa podziwiali młodego, dostojnego szlachcica oraz poznali nazwy poszczególnych części stroju, a także wzięli udział w quizie historycznym. To była ciekawa lekcja, dotycząca hucznej, polskiej przeszłości.


Podczas, gdy uczestnicy kolejno przenosili się w świat poszczególnych nowel, w głównej części parku, na scenie odbywało się uroczyste czytanie. Widzowie, którzy tłumnie przybyli pod scenę, mogli wysłuchać fragmentów utworów z ust zaproszonych gości: czytelników, członków klubów czytelniczych, uczniów rzeszowskich szkół, przedstawicieli życia samorządowego, przedstawicieli mediów, przedstawicieli życia kulturalnego, aktorów oraz członków Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.


Finał Narodowego Czytania zachwycił wszystkich. Pani Jadwiga Bär oraz Pan Tomasz Rusin – para turniejowa ZPiT Resovia Saltans z Uniwersytetu Rzeszowskiego wykonała wspaniały pokaz tańca narodowego Mazura. Ten końcowy, widowiskowy akcent rozgrzał serca widzów mimo chmurnej pogody.


Na koniec Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura złożyła podziękowania uczestnikom za aktywny udział oraz wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie wydarzenia, a w szczególności:

- Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie,

- Grupie rekonstrukcyjnej z 51. Drużyny Harcerzy Żuawi im. „Signi” 1863

- Piekarni Radosna Twórczość

- Związkowi Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.

                                                           Katarzyna Błajdo,
spec. ds. promocji WiMBP w Rzeszowie

 

O wydarzeniu w mediach:

 

 -----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: