Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

„Razem raźniej!” – spotkanie z kynoterapeutą Barbarą Urban oraz jej towarzyszką Riną w Filii nr 20 - relacja

08-07-2019

„Razem raźniej!” – spotkanie z kynoterapeutą
Barbarą Urban oraz jej towarzyszką Riną
w Filii nr 20

 

26 czerwca w ramach cyklu „Razem raźniej!” naszym gościem była oligofrenopedagog, nauczyciel akademicki, mgr fizjoterapii i specjalista kynoterapii, Barbara Urban. Towarzyszyła jej wspaniała istotka, która również specjalizuje się w pomocy chorym, sympatyczna (oraz profesjonalna) suczka Rina.


Podczas spotkania w Filii nr 20 WiMBP dowiedzieliśmy się na czym polega terapia z udziałem psa (zwana kyno-, bądź dogoterapią). Jak specjalnie wyselekcjonowane i wyszkolone psy mogą pomóc osobom niepełnosprawnym? Spędzanie z nimi czasu niewątpliwie sprawia ogromną radość. Jednak terapia to poważna sprawa. Zachęcanie chorego do pracy oraz zabawy z psem działa motywująco. Nie da się także ukryć, iż dotyk, pogłaskanie zwierzęcia relaksuje i uspokaja, a nawet pozwala na chwilę zapomnieć o stresach dnia codziennego. Spotkanie z psem polegające na zabawie, karmieniu go, obserwacji jego sztuczek wywołuje pozytywne emocje oraz pomaga przezwyciężyć lęki przed żywą istotą i otoczeniem w jakim przebywamy. Uczestnicy zajęć zaśpiewali Rinie piosenkę, częstowali smakołykami na różne sposoby oraz zachęceni jej obecnością, brali udział w niezwykle trudnych zadaniach rozwijających sprawność fizyczną i manualną, jakie wykonują podczas podobnych spotkań osoby niepełnosprawne.


Jednak zostanie psem-terapeutą to nie taka prosta sprawa. Nasi domowi pupile są z pewnością naszymi najlepszymi przyjaciółmi, ale piesek pracujący z niepełnosprawnymi musi spełnić wiele kryteriów. Liczy się rasa, usposobienie i charakter zwierzęca. Każdy czworonóg musi przejść egzamin, nie jeden raz, ale co roku. Po założeniu specjalnej chusty Rina zmienia się z pupilki w profesjonalistkę gotową pomóc dzieciom i dorosłym. Przeistacza się w prawdziwą superbohaterkę. Jest ona bardzo sumienną oraz utalentowaną suczką rasy cavalier king charles spaniel, często wykorzystywanej w kynoterapii.


Po wspólnej zabawie i ćwiczeniach wszystkie dzieci czuły się lepiej. Były także pod wrażeniem umiejętności Riny.


Psy to naprawdę nasi najlepsi przyjaciele. Nie tylko towarzyszą człowiekowi od setek lat, ale także pomagają niepełnosprawnym w ich terapii, wywołując uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych.
 

Pamiętajmy, że psy oraz inne zwierzęta zasługują na naszą uwagę. Pomagają nam, ale same także często są chore i opuszczone. Czekają na człowieka, bo on daje im największą radość. Pomagajmy więc sobie nawzajem – człowiek psu, pies człowiekowi, najlepsi kompani.
 

Dziękujemy Pani Barbarze Urban za opowiedzenie nam czym jest terapia z pomocą psa oraz za przedstawienie wspaniałej, pracowitej suni. Dziękujemy również Rinie za jej piękny psi uśmiech, wspaniałą zabawę i najmilej spędzony czas.


Sylwia Wierzbińska


Zapraszamy na stronę internetową Barbary Urban i jej psich podopiecznych:

http://www.kynoterapiafila.pl/
 

----------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: