„Razem raźniej!” – spotkanie z kynoterapeutą Barbarą Urban oraz jej towarzyszką Riną w Filii nr 20 - relacja

08-07-2019

„Razem raźniej!” – spotkanie z kynoterapeutą
Barbarą Urban oraz jej towarzyszką Riną
w Filii nr 20

26 czerwca w ramach cyklu „Razem raźniej!” naszym gościem była oligofrenopedagog, nauczyciel akademicki, mgr fizjoterapii i specjalista kynoterapii, Barbara Urban. Towarzyszyła jej wspaniała istotka, która również specjalizuje się w pomocy chorym, sympatyczna (oraz profesjonalna) suczka Rina.

Podczas spotkania w Filii nr 20 WiMBP dowiedzieliśmy się na czym polega terapia z udziałem psa (zwana kyno-, bądź dogoterapią). Jak specjalnie wyselekcjonowane i wyszkolone psy mogą pomóc osobom niepełnosprawnym? Spędzanie z nimi czasu niewątpliwie sprawia ogromną radość. Jednak terapia to poważna sprawa. Zachęcanie chorego do pracy oraz zabawy z psem działa motywująco. Nie da się także ukryć, iż dotyk, pogłaskanie zwierzęcia relaksuje i uspokaja, a nawet pozwala na chwilę zapomnieć o stresach dnia codziennego. Spotkanie z psem polegające na zabawie, karmieniu go, obserwacji jego sztuczek wywołuje pozytywne emocje oraz pomaga przezwyciężyć lęki przed żywą istotą i otoczeniem w jakim przebywamy. Uczestnicy zajęć zaśpiewali Rinie piosenkę, częstowali smakołykami na różne sposoby oraz zachęceni jej obecnością, brali udział w niezwykle trudnych zadaniach rozwijających sprawność fizyczną i manualną, jakie wykonują podczas podobnych spotkań osoby niepełnosprawne.

Jednak zostanie psem-terapeutą to nie taka prosta sprawa. Nasi domowi pupile są z pewnością naszymi najlepszymi przyjaciółmi, ale piesek pracujący z niepełnosprawnymi musi spełnić wiele kryteriów. Liczy się rasa, usposobienie i charakter zwierzęca. Każdy czworonóg musi przejść egzamin, nie jeden raz, ale co roku. Po założeniu specjalnej chusty Rina zmienia się z pupilki w profesjonalistkę gotową pomóc dzieciom i dorosłym. Przeistacza się w prawdziwą superbohaterkę. Jest ona bardzo sumienną oraz utalentowaną suczką rasy cavalier king charles spaniel, często wykorzystywanej w kynoterapii.

Po wspólnej zabawie i ćwiczeniach wszystkie dzieci czuły się lepiej. Były także pod wrażeniem umiejętności Riny.

Psy to naprawdę nasi najlepsi przyjaciele. Nie tylko towarzyszą człowiekowi od setek lat, ale także pomagają niepełnosprawnym w ich terapii, wywołując uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych.

Pamiętajmy, że psy oraz inne zwierzęta zasługują na naszą uwagę. Pomagają nam, ale same także często są chore i opuszczone. Czekają na człowieka, bo on daje im największą radość. Pomagajmy więc sobie nawzajem – człowiek psu, pies człowiekowi, najlepsi kompani.

Dziękujemy Pani Barbarze Urban za opowiedzenie nam czym jest terapia z pomocą psa oraz za przedstawienie wspaniałej, pracowitej suni. Dziękujemy również Rinie za jej piękny psi uśmiech, wspaniałą zabawę i najmilej spędzony czas.

Sylwia Wierzbińska

Zapraszamy na stronę internetową Barbary Urban i jej psich podopiecznych:

----------------------------------------------