Seminarium dla bibliotekarzy „Wokół literatury kobiecej – proza pisana przez kobiety i dla kobiet” - relacja

27-06-2019

Seminarium dla bibliotekarzy „Wokół literatury kobiecej
– proza pisana przez kobiety i dla kobiet”

5 czerwca 2019 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się, seminarium „Wokół literatury kobiecej – proza pisana przez kobiety i dla kobiet”, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny.

W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze i moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki z podkarpackich bibliotek publicznych. Zebranych przywitała, Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego, która równocześnie przedstawiła program szkolenia.

Gościem seminarium była dr hab. Bernadetta Darska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która przedstawiła wykład pt. "Między powieścią obyczajową a powieścią o zbrodni, czyli o tym, jak kryminałowi jest czasami blisko do literatury kobiecej".

Bernadetta Darska opowiadała o zależnościach między tzw. popularną literaturą kobiecą a literaturą kryminalną. Kontekstem były stereotypy w postrzeganiu literatury i zmieniające się reguły życia literackiego. Omówiła również działania promocyjne wydawnictw, a także sylwetki  niektórych "kobiecych" pisarek.

Warto było usłyszeć opinię eksperta na temat modnych, znanych i poczytnych książek polskich autorek, określanych mianem „kobiecych”. Dowiedzieliśmy się co tak naprawdę powoduje, że zdobywają one popularność wśród czytelników, w jaki sposób zwracają naszą uwagę obiecując miłe doznania dzięki zmyślnie zaprojektowanym okładkom.

Różne oblicza współczesnej literatury kobiecej przedstawiła Małgorzata Augustyn - koordynator wojewódzki DKK.

W trakcie prezentacji omówiła cechy „literatury kobiecej”, a także gatunki po jakie najczęściej sięgają pisarki. Przedstawiła Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia”, która od 2012 roku przyznawana jest jedynie pisarkom. Na zwycięstwo mają szansę powieściopisarki, autorki opowiadań, poetki, reporterki, biografistki, autorki tekstów z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Przypomniała nazwiska pisarek wyróżnionych tą nagrodą.

Spotkanie bibliotekarzy było doskonałą okazją do dyskusji na temat czytania „literatury kobiecej” w podkarpackich bibliotekach publicznych. Otóż okazało się, że zainteresowanie  „powieściami kobiecymi” jest ogromne i nie słabnie.

Szkolenie było częścią realizowanego projektu Dyskusyjne Kluby Książki w woj. podkarpackim w 2019 r.

Małgorzata Augustyn
koordynator wojewódzki DKK

------------------------------------------------------------------------------------