„Gry terenowe w zachowaniu dziedzictwa lokalnego i kultywowaniu pamięci historycznej. Praktyka. Techniki” - relacja

27-06-2019

„Gry terenowe w zachowaniu dziedzictwa lokalnego

i kultywowaniu pamięci historycznej. Praktyka. Techniki”

- relacja z przebiegu szkolenia podkarpackich bibliotekarzy

Pierwsze szkolenie, zorganizowane w ramach Projektu „Kompetencje – inspiracje - działania”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”, odbyło się 19 czerwca 2019 r. w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17.

Szkolenie przeprowadził Michał Szmaj – historyk, pedagog, regionalista i harcerz; trener wrocławskiej firmy szkoleniowej Good Books; od lat zajmujący się tworzeniem gier miejskich, zarówno w wersjach tradycyjnych, jak i mobilnych.

Zgodnie z programem bibliotekarze nabyli teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu organizowania gier tematycznie związanych z przeszłością społeczności lokalnych. Dowiedzieli się jak skutecznie szukać inspiracji w najbliższym otoczeniu, jak ożywić często zapominane, albo znane tylko z lakonicznych notatek, historyczne postacie, wydarzenia i miejsca. Poznali zasady tworzenia fabuły i mechaniki gry oraz aspekty organizacyjne i formalne w grze miejskiej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Organizatorzy zapewnili także obiady oraz poczęstunek w formie tzw. „przerw kawowych” w trakcie szkolenia.

Projekt szkoleniowy „Kompetentny bibliotekarz – kreatywne działania” został przygotowany i jest realizowany przez pracowników Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

Lucyna Kloczkowska

Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego

WiMBP w Rzeszowie

Koordynator Projektu