Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch – relacja z Filii nr 13

13-06-2019

Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch
– relacja z Filii nr 13

12 czerwca 2019 r. Filia nr 13 gościła Annę Kańtoch - autorkę powieści i opowiadań z gatunku fantastyki i kryminału, pięciokrotną laureatkę Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz zdobywczynię nagrody Kryminalna Piła i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

W 2004 r. zadebiutowała na łamach czasopisma „Science Fiction”, gdzie ukazało się jej opowiadanie pod tytułem „Diabeł na wieży”, które równocześnie zapoczątkowało cykl opowiadań o jego głównym bohaterze, Domenicu Jordanie.

W dzieciństwie zaczytywała się przygodami Pana Samochodzika – Zbigniewa Nienackiego, przygodami Tomka – Alfreda Szklarskiego, książkami Edmunda Niziurskiego, gdzie najbardziej podobały się  jej „Awantury kosmiczne” i „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja. Jaka nastolatka czytała „Frankensteina”-  Mary Shelley, „Draculę” - Stokera, „Mnicha” - Lewisa i „Opowieści niesamowite” Stefana Grabińskiego.

Pierwszą miłością pisarki były kryminały: Sherlocka Holmesa, Raymonda Chandlera, Agathy Christie, Teny French i Jo Nesbo. Drugie miejsce zajęła fantastyka: „Władca pierścieni” - J.R.R. Tolkiena, saga Wiedźmin – Andrzeja Sapkowskiego, „Pan Światła”- Rogera Zelaznego, a ucztę wyobraźni sprawiły jej powieści Catheryrnne M. Valente.

Anna Kańtoch opowiadała o początkach swojej pracy pisarskiej, skąd czerpie pomysły do książek, zachęcała do czytania uczestniczących  w spotkaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Rzeszowie. Odpowiadała na liczne pytania młodzieży i dawała wskazówki niektórym uczniom, piszącym na razie do szuflady.

Dziękujemy autorce za przybycie i fantastyczny czas.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu Festiwalu Wyczytanej Książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Beata Terlicka

--------------------------------------------------------------