Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Popołudnie z Hanną Cygler – spotkanie autorskie w Filii nr 6 - relacja

13-06-2019

Popołudnie z Hanną Cygler – spotkanie autorskie w Filii nr 6

 

12 czerwca 2019 roku Filia nr 6 miała przyjemność gościć Hannę Cygler – pisarkę, tłumaczkę, autorkę powieści obyczajowych: „Nowe niebo”, „Czas zamknięty”, „Pokonani”, „Tryb warunkowy”, „Głowa anioła”, „Grecka mozaika”, „Złodziejka czasu” i wielu innych. Spotkanie poprowadziła dziennikarka Radia Rzeszów - Iwona Piętak.
 

W trakcie rozmowy Hanna Cygler dała się poznać jako osoba zaangażowana w projekty społeczne i charytatywne, jako przedsiębiorca i tłumaczka i wreszcie jako pisarka. Jak sama wspomniała chciałaby, aby jej powieści, tworzone dla przyjemności swojej i czytelników, były zaliczane do tych, „które by się szybko czytało, niecierpliwie oczekując co dalej, a jednocześnie które by zbyt łatwo nie opuszczały pamięci czytelnika”. Warto wspomnieć, że powieści Hanny Cygler choć są zaliczane do tzw. literatury kobiecej, to oprócz wątków miłosnych i obyczajowych zawierają także wątki historyczne – w książce „Nowe niebo” autorka oparła fabułę powieści na emigracji Kaszubów do Stanów Zjednoczonych i Kanady na przełomie XIX i XX wieku, natomiast w książce „Grecka mozaika” poruszała wątek wojny domowej w Grecji.


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki, którego motywem przewodnim jest książka wyczytana – podczas festiwalowych spotkań autorskich pytamy naszych gości o książki przeczytane w dzieciństwie, o ulubionych autorów, domowe biblioteczki. Takie pytania pozwoliły nam poznać autorkę jako ciepłą i niezwykle rodzinną osobę – Hanna Cygler wspominała, m.in. swoją babcię – pierwszą nauczycielkę czytania. Autorka przyznała także, że od zawsze interesowała się literaturą popularną, a z racji znajomości języka szwedzkiego – chętnie sięga po autorów skandynawskich.


W drugiej części spotkania zgromadzeni czytelnicy mieli możliwość zadawania autorce pytań – wiele z nich dotyczyło procesu tworzenia książki, jak i wydawania. Czytelnicy byli zaciekawieni, czy autorka ma wpływ na szatę graficzną swoich książek, korektę i skład tekstu.


W spotkaniu uczestniczyła Barbara Chmura – Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która dokonała podsumowania, dziękując naszym gościom za interesujące i inspirujące rozmowy. Pani Dyrektor zapraszała także do udziału w kolejnych dniach Festiwalu Wyczytanej Książki, który potrwa do 15 czerwca.

 

Spotkanie zostało zorganizowane w Ramach Festiwalu Wyczytanej Książki, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 

Natalia Szwedo--------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: