Popołudnie z Hanną Cygler – spotkanie autorskie w Filii nr 6 - relacja

13-06-2019

Popołudnie z Hanną Cygler – spotkanie autorskie w Filii nr 6

12 czerwca 2019 roku Filia nr 6 miała przyjemność gościć Hannę Cygler – pisarkę, tłumaczkę, autorkę powieści obyczajowych: „Nowe niebo”, „Czas zamknięty”, „Pokonani”, „Tryb warunkowy”, „Głowa anioła”, „Grecka mozaika”, „Złodziejka czasu” i wielu innych. Spotkanie poprowadziła dziennikarka Radia Rzeszów - Iwona Piętak.

W trakcie rozmowy Hanna Cygler dała się poznać jako osoba zaangażowana w projekty społeczne i charytatywne, jako przedsiębiorca i tłumaczka i wreszcie jako pisarka. Jak sama wspomniała chciałaby, aby jej powieści, tworzone dla przyjemności swojej i czytelników, były zaliczane do tych, „które by się szybko czytało, niecierpliwie oczekując co dalej, a jednocześnie które by zbyt łatwo nie opuszczały pamięci czytelnika”. Warto wspomnieć, że powieści Hanny Cygler choć są zaliczane do tzw. literatury kobiecej, to oprócz wątków miłosnych i obyczajowych zawierają także wątki historyczne – w książce „Nowe niebo” autorka oparła fabułę powieści na emigracji Kaszubów do Stanów Zjednoczonych i Kanady na przełomie XIX i XX wieku, natomiast w książce „Grecka mozaika” poruszała wątek wojny domowej w Grecji.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki, którego motywem przewodnim jest książka wyczytana – podczas festiwalowych spotkań autorskich pytamy naszych gości o książki przeczytane w dzieciństwie, o ulubionych autorów, domowe biblioteczki. Takie pytania pozwoliły nam poznać autorkę jako ciepłą i niezwykle rodzinną osobę – Hanna Cygler wspominała, m.in. swoją babcię – pierwszą nauczycielkę czytania. Autorka przyznała także, że od zawsze interesowała się literaturą popularną, a z racji znajomości języka szwedzkiego – chętnie sięga po autorów skandynawskich.

W drugiej części spotkania zgromadzeni czytelnicy mieli możliwość zadawania autorce pytań – wiele z nich dotyczyło procesu tworzenia książki, jak i wydawania. Czytelnicy byli zaciekawieni, czy autorka ma wpływ na szatę graficzną swoich książek, korektę i skład tekstu.

W spotkaniu uczestniczyła Barbara Chmura – Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która dokonała podsumowania, dziękując naszym gościom za interesujące i inspirujące rozmowy. Pani Dyrektor zapraszała także do udziału w kolejnych dniach Festiwalu Wyczytanej Książki, który potrwa do 15 czerwca.

Spotkanie zostało zorganizowane w Ramach Festiwalu Wyczytanej Książki, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Natalia Szwedo

--------------------------------------------------------------------------------