Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - Festiwal Wyczytanej Książki - relacja

13-06-2019

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem w Oddziale

dla Dzieci i Młodzieży - Festiwal Wyczytanej Książki

W ramach III edycji Festiwalu Wyczytanej Książki mieliśmy przyjemność zorganizować  w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem - autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych.

Pisarz debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z Krainy Potworów”, teraz ma na koncie 40 książek i około 30 słuchowisk radiowych. Niezwykłą popularnością cieszy się cykl powieści o przygodach psa zwanego Elfem. Pierwszy tom: „Sposób na Elfa” otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012 oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, został też wpisany do kanonu lektur szkolnych. Autorowi podczas pracy przyświeca motto „słowa niosą uśmiech”, dlatego wszystkie jego książki są niezwykle zabawne, mimo iż autor porusza trudne tematy jak np.: niepełnosprawność i odrzucenie w serii „Marcelka”.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wygląda dzień pisarza, czym się zajmuje oraz jakich warunków potrzebuje do twórczej pracy. Marcin Pałasz zdradził, że zwykle wstaje o 11:59 i żeby pisać potrzebuje spokoju, więc zaczyna pracę wieczorem, najchętniej na balkonie. Pomysły do książek czerpie z codziennych sytuacji życiowych, czego przykładem jest seria książek o psie Elfie, który został adoptowany ze schroniska przez autora. Niewyczerpanym bankiem pomysłów jest dla niego życie i wyobraźnia, ale często sami czytelnicy podsuwają pomysły na spotkaniach autorskich.

Nasz gość opowiedział krótko o bohaterach swoich książek, często są to postacie wzorowane na osobach z otoczenia pisarza. Zdradził również, że kolejna część przygód Elfa niebawem znajdzie się w księgarniach. Gorąco namawiał dzieci aby dużo czytały, bo to rozwija wyobraźnię.

Na zakończenie spotkania autor odpowiadał na pytania uczestników, a także podpisywał przyniesione przez dzieci książki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Anna Pieniążek

--------------------------------------------------------------------------------