Baśń Prawdę Ci Powie - uroczyste pasowanie na Przyjaciela Akademii Bajki zorganizowane przez Filię nr 10 - relacja

11-06-2019

Baśń Prawdę Ci Powie - uroczyste pasowanie na
Przyjaciela Akademii Bajki zorganizowane przez Filię nr 10

Zakończyliśmy I edycję Akademii Bajki, podczas której dużo się działo… był to twórczy, magiczny czas, radości, wzruszeń - świetna podróż po literaturze i zakamarkach wyobraźni literackiej, w której towarzyszyli nam przesympatyczni Czytelnicy!

W sobotę 8 czerwca 2019 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie bajkowych, rodzinnych spotkań w Akademii Bajki, która miała na celu propagowanie książki i czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców z wykorzystaniem aktywizujących metod pracy.

Uczestnikami warsztatów byli rodzice z dziećmi w wieku od 3 do 7 lat, którzy bardzo aktywnie i dynamicznie uczestniczyli w cyklu spotkań, identyfikując się z baśniowymi bohaterami i ich przygodami.

Członkowie Akademii, podczas spotkań przeżywali niezapomniane przygody z baśniami, m.in.: Ch. Perraulta „Czerwony Kapturek”, baśniami Ch. H. Andersena -  „Brzydkie Kaczątko”, „Królowa Śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Calineczka”, „Imbryk”,, „Latający Kufer” oraz innymi.

Razem z bohaterami przeżywaliśmy ich przygody, poznając wartości moralne tj. dobro, życzliwość, uczciwość, przyjaźń, szacunek dla siebie i innych…… Podczas zabaw integracyjnych, odkrywaliśmy swoje mocne i słabe strony, a w zadaniach plastycznych rozwijaliśmy kreatywność, sprawność manualną i wyobraźnię.

Barbara Chmura Dyrektor WiMBP w Rzeszowie podziękowała rodzicom i dzieciom za aktywny udział w edukacyjnym cyklu zajęć i wspólną zabawę w Bibliotece. Podkreśliła rolę książki, czytania oraz ponadczasowe znaczenie baśni w czasach współczesnych.

„Ciepłe” słowa uznania otrzymała Maria Gulak moderator Klubu,  która wykorzystując wieloletnie doświadczenie w pracy z czytelnikami, z dużą starannością i  kreatywnością zaaranżowała wszystkie spotkania, aby  miały atrakcyjną formę, były oryginalne i interesujące dla uczestników warsztatów.

Radosny nastrój towarzyszył wszystkim uczestnikom, zaś przygody z bohaterami najpiękniejszych baśni podbiły ich serca.

Jak przystało na prawdziwy „Uniwersytet”, aby móc dołączyć do grona Akademii Bajek i zostać jego przyjacielem, „studenci” musieli wykazać się zdobytą wiedzą. W obecności gości i rodziny, dzieci celująco zdały egzamin ze znajomości bajek i baśni, a także przystąpiły do ślubowania, przyrzekając szanować i kochać książki oraz często korzystać z ich rad i mądrości.

Uroczystego pasowania na Przyjaciela Akademii Bajki i Książek, dokonała Pani Dyrektor, a na pamiątkę wydarzenia, absolwenci Akademii otrzymali dyplomy, upominki oraz słodki poczęstunek.

Dziękujemy Wszystkim, którzy współorganizowali i życzliwie wspierali nasze działania podczas realizacji spotkań, a uczestnikom za liczną frekwencję i aktywność.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu dofinansowanego z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019.

Nagrody dla uczestników Akademii  przekazał również Urząd Miasta Rzeszowa, za które serdecznie dziękujemy.

Maria Jamróg

------------------------------------------------------------------------