Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

11-06-2019

O małych cudach na co dzień, czyli herbatka u Babcochy
– spotkanie autorskie z Justyną Bednarek  w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Babcocha to postać dobrotliwej czarownicy, która przy pomocy czarów zmienia życie mieszkańców Grajdołka, małej wioski na Podkarpaciu. O cudach, które nie wymagają zdolności magicznych i o spełnianiu marzeń opowiadała Justyna Bednarek, która 5 czerwca gościła w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Autorka jest dziennikarką, tłumaczką, pracowała jako redaktorka w kobiecych czasopismach, jednak to pisanie książek okazało się być spełnieniem marzeń jeszcze z dzieciństwa. Uznanie krytyków i czytelników zdobyły takie tytuły jak: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (nominowane do nagrody IBBY, nagrodzone w konkursie Przecinek i Kropka oraz uhonorowane Warszawską Nagrodą Literacką); „Pięć sprytnych kun”; „Babcocha”; cykl dla przedszkolaków i Dusi i Psinku-Świnku.

Pisarka opowiadała o spełnianiu marzeń, o przypadkach, które potrafią zmienić życie oraz o małych cudach, które wydobywają to, co najpiękniejsze w człowieku. Autorka zdradziła małym czytelnikom, że przez wiele lat gromadziła pomyły i teksty, i chowała je do szuflady, wierząc, że kiedyś być może przekształcą się w książkę. W ciągu 4 lat wydała aż 40 książek dla dzieci. Nasz gość przedstawił bohaterów opowieści kryminalnej „Pięć sprytnych kun”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również jak wygląda współpraca pisarza z ilustratorem. Główną bohaterką spotkania była Babcocha, czarownica, która przyleciała do Grajdołka na gradowej chmurze, wywołując wiele zamieszania w życiu mieszkańców. Jakich czarów używała Babcocha i czego nauczyła ludzi, których spotkała? Czy bez magii też możemy zmienić świat? Autorka przeczytała kilka fragmentów z książki, które uświadomiły dzieciom, że wiele zależy od nas samych, od naszego zaangażowania i determinacji. Magia może kryć się w prostych gestach, uśmiechu, byciu dobrym dla zwierząt, dbaniu o środowisko i o innych.

Na zakończenie spotkania dzieci mogły zakupić książki i otrzymać autograf od pisarki.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Instytutu Książki – Dyskusyjne Klubu Książki.

Marcelina Janisz

-----------------------------------------------------------------