Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Kodowanie w bibliotece - relacja z warsztatów dla bibliotekarzy

07-06-2019

Kodowanie w bibliotece - relacja z warsztatów dla bibliotekarzy

 

Moda na programowanie wkroczyła także do bibliotek publicznych. Kolejna grupa bibliotekarzy podkarpackich uczestniczyła w warsztatach, przygotowujących ich do prowadzenia zajęć z kodowania dla dzieci i młodzieży w wieku 5-14 lat w bibliotekach.


Tym razem, 6 czerwca 2019 r. w sali szkoleniowej naszej biblioteki spotkali się bibliotekarze z czterech bibliotek-laureatów II edycji projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Kodowanie w bibliotece” z woj. podkarpackiego: Brzozowa, gminy Dynów z siedz. w Bachórzu, Leska i Łańcuta. Biblioteki realizujące projekt otrzymały tablety, gry i roboty Photon do nauki kodowania dla dzieci.
 

Bibliotekarze uczyli się podstaw programowania wdrażanych podczas zabaw i gier bazujących na aktywności uczestników. Podczas warsztatów zaprezentowano m.in. zabawy offline, które pozwolą wprowadzić dzieci w świat programowania, z użyciem najprostszych i najtańszych dostępnych dla każdego materiałów: papierowych plansz i szablonów, które można samodzielnie wykonać, kolorowych plastikowych kubeczków i innych prostych rekwizytów. Uczestnicy warsztatów, z żywiołowością właściwą dzieciom, projektowali algorytmy, aby sterować sympatycznym kosmitą w hybrydowej grze Scottie Go!, która także znalazła się w zestawie sprzętu dla każdej biblioteki uczestniczącej w projekcie. Wiele emocji wzbudził robot Photon, którego bibliotekarze wspólnie „ożywili” programując jego ruchy, wydawanie dźwięków, odkrywając zasady prostego sterowania robotem.


Szkolenie poprowadziły Małgorzata Sierżęga, Ewa Lelek (Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie), Agnieszka Dworak (Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie), uczestniczki szkolenia trenerskiego zorganizowanego przez FRSI w Warszawie.

 

Ewa Lelek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

-----------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: