Kodowanie w bibliotece - relacja z warsztatów dla bibliotekarzy

07-06-2019

Kodowanie w bibliotece - relacja z warsztatów dla bibliotekarzy

Moda na programowanie wkroczyła także do bibliotek publicznych. Kolejna grupa bibliotekarzy podkarpackich uczestniczyła w warsztatach, przygotowujących ich do prowadzenia zajęć z kodowania dla dzieci i młodzieży w wieku 5-14 lat w bibliotekach.

Tym razem, 6 czerwca 2019 r. w sali szkoleniowej naszej biblioteki spotkali się bibliotekarze z czterech bibliotek-laureatów II edycji projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Kodowanie w bibliotece” z woj. podkarpackiego: Brzozowa, gminy Dynów z siedz. w Bachórzu, Leska i Łańcuta. Biblioteki realizujące projekt otrzymały tablety, gry i roboty Photon do nauki kodowania dla dzieci.

Bibliotekarze uczyli się podstaw programowania wdrażanych podczas zabaw i gier bazujących na aktywności uczestników. Podczas warsztatów zaprezentowano m.in. zabawy offline, które pozwolą wprowadzić dzieci w świat programowania, z użyciem najprostszych i najtańszych dostępnych dla każdego materiałów: papierowych plansz i szablonów, które można samodzielnie wykonać, kolorowych plastikowych kubeczków i innych prostych rekwizytów. Uczestnicy warsztatów, z żywiołowością właściwą dzieciom, projektowali algorytmy, aby sterować sympatycznym kosmitą w hybrydowej grze Scottie Go!, która także znalazła się w zestawie sprzętu dla każdej biblioteki uczestniczącej w projekcie. Wiele emocji wzbudził robot Photon, którego bibliotekarze wspólnie „ożywili” programując jego ruchy, wydawanie dźwięków, odkrywając zasady prostego sterowania robotem.

Szkolenie poprowadziły Małgorzata Sierżęga, Ewa Lelek (Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie), Agnieszka Dworak (Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie), uczestniczki szkolenia trenerskiego zorganizowanego przez FRSI w Warszawie.

Ewa Lelek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny