Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

„Z wiosennym wiatrem tańczę wersami” – wieczór autorski Barbary Śnieżek w Filii nr 20 - relacja

08-04-2019

 „Z wiosennym wiatrem tańczę wersami”
– wieczór autorski Barbary Śnieżek w Filii nr 20

 

30 marca 2019 r. w Osiedlowym Domu Kultury „KRAK” odbył się wieczór wypełniony poezją regionalnej (od 1970 roku mieszkającej w Rzeszowie) autorki, Barbary Śnieżek, kierowniczki Sekcji Literackiej Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Współorganizatorem spotkania była Filia nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Z wykształcenia matematyczka, z zamiłowania poetka udowodniła, iż jedna osoba może posiadać zarówno umysł ścisły jak i humanistyczny. Pisząc swe wiersze autorka ukazuje je w formie wręcz wzorowego uporządkowania. Rym i właściwy rytm muszą iść w parze z plastycznym opisem emocji oraz otaczającej nas rzeczywistości. Wszystko natomiast istnieje w idealnej harmonii, język i matematyka uzupełniają się nawzajem. Poetka dała temu wyraz odczytując swój wiersz, „W mojej poezji matematyka”. Podczas wieczoru przekonaliśmy się także, jak wiele oblicz posiada twórczość jednego autora. Barbara Śnieżek swym piórem opisuje piękno natury, tak jak w utworach „Bieszczadzki świt” oraz „Wiatr i wiosna”, rozśmiesza wierszem „Filozofia” życia”, wywołuje wzruszenie słowami zawartymi w „Znaku”, a nawet kołysze do snu „Kołysanką księżycową”.


Twórczość Barbary Śnieżek zainspirowała reprezentantów prawdziwego spektrum sztuki do połączenia tekstu z muzyką, obrazem i fotografią. Obecni podczas spotkania miłośnicy słowa pisanego mogli chłonąć poezję wszystkimi zmysłami. Śpiew oraz gra Andrzeja Warchoła wprowadziła nas w świat dźwięku, przekształcając wiersze w muzykę. Obrazy autorstwa Wioletty Cieleckiej dedykowane spotkaniu, stanowiły ramę dla historii opowiedzianych w rymach. Wiersze posiadają duszę, ale dzięki temu niezwykłemu połączeniu różnego rodzaju sztuk, mogliśmy ją zobaczyć w malarstwie i usłyszeć w muzyce. Całość została przedstawiona w oprawie multimedialnej prezentacji przygotowanej przez Wiesława Cuprysia.

Sama autorka takich wierszy jak; „Graj harfo ma”, „Cygański taniec”, czy „Smakuj życie”, ukazała swą artystyczną wszechstronność. Wykonała bowiem fotografie do wideoklipu „Rzeszowski marsz”, którego wyświetlenie stanowiło punkt kulminacyjny wieczoru.


Cechą wspólną poezji, fotografii, malarstwa oraz muzyki przedstawionych podczas spotkania był niewątpliwie dynamizm. Wieczór autorski Barbary Śnieżek nosił tytuł „Z wiosennym wiatrem tańczę wersami”, gdyż większość jej wierszy jest przesiąkniętych żywiołem wiatru. Mocny wicher emocji, czy subtelny zefirek wzruszenia, wiatr pojawiał się w poezji ożywiając ją, dodając jej energii. Ta została także ukazana w obrazach o wibrujących barwach. Malarstwo choć ukazujące zastygłą chwilę, symbolizowało ruch oraz metamorfozę z nim związaną. Jest ona widoczna również w przechodzeniu w siebie barw, które mimo uchwycenia danego momentu nie ulegają stagnacji. W końcu muzyka również płynęła wraz z dynamiką emocji. Razem śmialiśmy się i ocieraliśmy pojawiającą się w kąciku oka łzę dryfując między różnorodnością nastrojów. Nostalgia fletu, żywiołowość gitary i elegancja pianina. Te instrumenty idealnie oddawały cechy poezji Barbary Śnieżek.

 

Sylwia Wierzbińska

--------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: