Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

„Obalanie stereotypu ciemnego Średniowiecza – przeciwnicy i zwolennicy” - debata w Filii nr 7 - relacja

08-04-2019

  „Obalanie stereotypu ciemnego Średniowiecza – przeciwnicy i zwolennicy” 
- debata w Filii nr 7 

 

1 kwietnia 2019 r. w Filii nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się debata „Obalanie stereotypu ciemnego Średniowiecza – przeciwnicy i zwolennicy”.

 

W debacie uczestniczyli uczniowie szkół średnich: z Zespołu Szkół Nr 2, Zespołu Szkół Gospodarczych i III LO w Rzeszowie.

 

Debatę poprowadził Tomasz Kasza - doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i Faustyna Szczepek - studentka Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Na początku spotkania uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – zwolenników i przeciwników Średniowiecza. Po zapoznaniu się z tekstami literackimi, nastąpiło rozpoczęcie dyskusji. Każda z grup kolejno przedstawiała argumenty „za” i „przeciw”. Gdy uczniowie jednej grupy dowodzili swoich racji, uczniowie grupy drugiej mieli odnieść się do usłyszanych informacji, obalając je i podając swoje. Cytowane były fragmenty tekstów, m.in.: „Bogurodzica”, „Legenda o Świętym Aleksym”, „Kronika polska” Galla Anonima, „Pieśń o Rolandzie” Bediera Josepha, „Boska Komedia” Dantego Alighieri, „Imię róży” Umberto Eco, „Ciemności kryją ziemię” Jerzego Andrzejewskiego, „Mroki Średniowiecza” Józefa Putka. Dyskusja trwała długo i była niezwykle ciekawa. Nie udało się jednak jednoznacznie stwierdzić jaka to była epoka. Wszyscy uczestnicy doszli bowiem do wniosku, że Średniowiecze posiada zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy.

 

Na koniec, uczestniczący w debacie, wysłuchali fragmentów utworów: „Imię róży” Umberto Eco oraz „Boska Komedia” Dantego Alighieri, w oryginale.

 

Dziękujemy Tomaszowi Kaszy i Faustynie Szczepek za przeprowadzenie debaty a uczniom i ich opiekunom za wzięcie w niej udziału.

 

Agata Trawka

-------------------------------------------------------------

GALERIA 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: