MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Finał V Edycji Akcji Czytelniczej dla dzieci Najdłuższa Książka Świata - relacja

03-04-2019

Finał V Edycji Akcji Czytelniczej dla dzieci - Najdłuższa Książka Świata

3 kwietnia 2019 roku na placu przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie odbył się V finał akcji czytelniczej Najdłuższa Książka Świata zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie – Filię nr 10, z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Kultury Literackiej przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego pod opieką prof. UR dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Akcja rozpoczęła się uroczystym powitaniem wszystkich zaangażowanych, a następnie gość specjalny – autorka książek dla dzieci Barbara Gawryluk, która przyjechała do nas aż z Krakowa i przywiozła wyjątkowe, pięknie ilustrowane książeczki wydane przez wydawnictwo Zielona Sowa - rozpoczęła swoje spotkanie autorskie. Dzieciaki aktywnie odpowiadały na pytania zadawane przez autorkę: odpowiedzi były błyskotliwe, a czasem zabawne i zaskakujące. Barbara Gawryluk przygotowała serię książeczek o wyjątkowych pieskach, które są najlepszymi przyjaciółmi ludzi nie tylko jako kompani do codziennych zabaw, ale jako psy ratunkowe, policyjne czy psy przewodnicy dla niewidomych i niepełnosprawnych. Po spotkaniu dzieci mogły nabyć książki autorki na stoisku przygotowanym przez Tęczową Księgarnię z Rzeszowa.

W tej akcji czytelniczej nie ma limitów, ani dla książek, ani dla wieku uczestników! Przy składaniu książki na placu obok Rzeszowskiej Fontanny wzięło udział 240 dzieci w wieku od 5 do 10 roku życia, ich opiekunowie, nauczyciele, bibliotekarze oraz blisko 90 studentek z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które świetnie zajmowały się najmłodszymi, pomagając im w wiązaniu i układaniu prac.

Do tegorocznej edycji napłynęło aż 1277 wspaniałych obrazów w formacie A3 przedstawiających ulubione, zwierzęce postacie z bajek wybranych autorów. Każda z nich została wykonana w sposób staranny, a dzieci wykazały się olbrzymią kreatywnością, podejmując się różnych form warsztatu plastycznego. Złożona Książka liczyła prawie 474 metry długości.

Po V Edycji Najdłuższa Książka Świata osiągnęła długość 1253 metrów!

Wśród aktywnie zaangażowanych osób znaleźli się dzieci i nauczyciele z Szkół  Podstawowych nr 2, 29, 11, 28, 31, 30 oraz Publicznego Przedszkola nr 15, dzieci z Szkoły Podstawowej nr 8, które pomogły w wiązaniu Książki oraz młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, która razem z Biblioteką oklejała prace przed Finałem.

Wszystkie dzieci zostaną nagrodzone przypinkami podarowanymi przez Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Otrzymają także okolicznościowe zakładki do książki oraz lizaki, natomiast nauczyciele oraz dyrektorzy przedszkoli i szkół pisemne podziękowania za udział w akcji.

Do akcji przyłączyli się także przedstawiciele Miasta Rzeszowa, Pani Katarzyna Pawlak – Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, Pan Sławomir Gołąb – Radny Rady Miasta Rzeszowa oraz Członek Komisji Kultury i Promocji Miasta Rzeszowa.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie składa ogromne podziękowania wszystkich uczestnikom i zaangażowanym.

Katarzyna Błajdo

Organizacja akcji dofinansowana została przez Gminę Miasto Rzeszów w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 r.

Relacje w mediach:

-------------------------------------------------------------------------------