Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Kawiarenka Naprawcza w Filii nr 10 - relacja

01-03-2019

Kawiarenka Naprawcza w Filii nr 10

Po raz kolejny Biblioteka stała się miejscem sprzyjającym spotkaniom  różnych środowisk - tym razem dla sympatyków ekologii.

Niecodzienne warsztaty miały miejsce w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Uczniowie z Liceum Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie zorganizowali nowatorskie spotkanie na rzecz ponownego użycia i wykorzystania produktów codziennego użytku w Kawiarence Naprawczej. Zaangażowani wolontariusze świetnie zaplanowali całodniowy program dla zainteresowanych przedsięwzięciem. W godzinach otwarcia Biblioteki, użytkownicy mogli uczestniczyć w panelu dyskusyjnym oraz warsztatach. Rozmowy dotyczyły, m.in. wizjonerskich, ekologicznych propozycji, a w części warsztatowej opiekunowie z dziećmi wykonali zabawki z recyklingu. Zainteresowaniem pań cieszyły się fachowe porady udzielane przez wykwalifikowaną krawcową, a najmłodsi uczestnicy z ciekawością obserwowali pracę przy szyciu i ozdabianiu modeli lalek.

Cieszy fakt, że spotkanie międzypokoleniowe, skupiło tak liczną grupę zainteresowanych.

Gratulujemy Wolontariuszom świetnego pomysłu i organizacyjnego talentu!

Maria Jamróg

-------------------------------------------------------

W sobotę, 9 marca 2019 r. w Rzeszowie miała miejsce pierwsza na Podkarpaciu Kawiarenka Naprawcza!

Nasza grupa ekologiczna „Śmieci Warte”, działająca już od kilku miesięcy w Liceum Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie zaprosiła na zorganizowane przez siebie spotkanie Kasię i Mirka Ruszałów ze Stowarzyszenia „EKOSKOP”. Pan Mirosław w sposób nietuzinkowy i bardzo wciągający, poprowadził dwie prelekcje dotyczące istotnych zagadnień ekologicznych. Tematyka pierwszej z nich związana była z produkcją niebezpiecznych, często toksycznych odpadów, oraz kwestii ich utylizacji. Kolejny wykład dotykał problematyki smogu oraz sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza. Dla najmłodszych zorganizowany został warsztat produkcji zabawek, gdzie pod batutą Kasi Ruszały dzieci mogły stworzyć  niepowtarzalne zabawki.

Ponadto przez cały czas trwania akcji można było nieodpłatnie skorzystać z usług i porad pani krawcowej z zakładu Krawieckie Igraszki, która przyjechała do nas z własnym, profesjonalnym sprzętem. Dla wszystkich beneficjentów projektu cały czas dostępne były pyszne przekąski w postaci ciast, kawy i herbaty. Spotkanie odbyło się w przyjemnej, luźnej atmosferze, w kameralnej sali biblioteki przy ulicy Podchorążych w Rzeszowie (Filia nr 10). Wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować to wydarzenie lub skorzystali z przygotowanych przez nas atrakcji, bardzo dziękujemy!

Urszula Buszta

--------------------------------------------------------------------------------------------------------