Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

„Calineczka - dziewczynka o dobrym sercu” w Akademii Bajki - warsztaty rodzinne w Filii nr 10 - relacja

01-03-2019

„Calineczka - dziewczynka o dobrym sercu” w Akademii Bajki
- warsztaty rodzinne w Filii nr 10

Calineczka to opowieść o nadziei, o tym że warto pomagać innym i mieć ufność, że pomimo przeciwności, los może się odwrócić. Baśń uczy nas by nigdy się nie poddawać, walczyć o to co chcemy osiągnąć. Historia maleńkiej istotki, która pokonała dobrocią wiele niedogodności, ciągle wzrusza czytelników.

Na kolejnym marcowym spotkaniu w Akademii Bajki klubowicze analizowali baśń H.Ch. Andersena w aranżacji Marii Gulak „Calineczka - dziewczynka o dobrym sercu”.

W spotkaniu uczestniczyła dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Barbara Chmura, która z zainteresowaniem przyglądała się rodzinnym konkurencjom.

W scenerii pięknej łąki pokrytej kwiatami obserwowaliśmy losy śpiącej w łupince maleńkiej dziewczynki, pod czujnym okiem ropucha. Po przeczytaniu tekstu wszyscy mogli analizować zachowanie bohaterów, nie wszystkie bowiem postaci mają cechy pozytywne. Za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymywały znaczki z uśmiechem.

Po zabawie z zagadkami i quizie nastąpił sąd nad myszką. Czy jej zachowanie było słuszne? Czy poślubienie kreta było dla Calineczki dobre i czy ona tego oczekiwała? Czy można decydować o czyimś szczęściu? Także rodzice z dziećmi wyrażali wzajemnie swoje potrzeby emocjonalne.

Po tej dyskusji uczestnicy mogli tworzyć kwiaty z papieru i wkrótce powstała różnobarwna łąka. Mali uczestnicy mogli też za pomocą dotyku rozpoznawać kształty rekwizytów omawianej baśni.

Podczas zabawy nie mogło zabraknąć spotkania Calineczki z królem Elfów, piękny książę z zawiązanymi oczami musiał odszukać swą wybrankę, a następnie wszyscy ozdabiali motyle, by powstał mieniący się kolorami zwiewny szpaler.

Baśń o Calineczce niesie nam przesłanie, by nigdy nie tracić nadziei bo nie wiadomo co los nam przyniesie.

Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za udział i pogratulowała młodym uczestnikom talentu.

Na kolejne spotkanie w Akademii Bajki z baśnią „Latający kufer” zapraszamy klubowiczów już w kwietniu.

Bogusława Fura

-------------------------------------------------------------------------