Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2018 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wernisaż wystawy rysunków Karola Kociacha w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

01-03-2019

Wernisaż wystawy rysunków
Karola Kociacha w Wypożyczalni Muzycznej

12 marca br. w Wypożyczalni Muzycznej odbył się wernisaż wystawy rysunku ucznia Liceum Plastycznego im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie Karola Kociacha.

„Na oko same pióra i kości” to pierwsza indywidualna wystawa, będąca podsumowaniem  jego dotychczasowej pracy artystycznej. Karol Kociach mimo młodego wieku, może pochwalić się sporym dorobkiem twórczym jako uczestnik wielu konkursów i plenerów w kraju oraz za granicą. To także  tegoroczny stypendysta Prezydenta Miasta Rzeszowa. W 2015 roku został laureatem Międzynarodowej Wystawy Biennale Design’u we Wrocławiu. Otrzymał I nagrodę w międzynarodowych konkursach „Nasi sąsiedzi”- 2016 i 2017 roku oraz na Biennale Grafiki Warsztatowej w Rybniku w 2017 r.

Jak to na otwarciu wystawy powiedział jej kurator, rzeszowski artysta plastyk Krzysztof Wojtowicz „Karol to artysta, który realizuje swój własny program. Potrafi doświadczenie plastyczne zdobywane na co dzień w szkole, umiejętnie wykorzystać w swoich wyobrażeniach w sposób graficzny, nawiązując do tradycji rytowniczej”. Prace Karola to misternie wykreowana rzeczywistość, pełna skojarzeń i odniesień opowieść o świecie i ludziach. Ilustracyjny charakter każdego rysunku jest odrębną historią, której punktem wyjścia jest banalna zaobserwowana rzeczywistość i zbudowana na niej dygresyjna treść.

Wystawa w Naszej Bibliotece stała się, jak co roku, pretekstem do spotkania się uczniów, nauczycieli, rodziny i przyjaciół skupionych wokół rzeszowskiego Plastyka, by wspólnie docenić talent i zainicjować wejście młodych twórców w artystyczny obieg. Mamy nadzieję, że dla kolegów Karola to spotkanie będzie mobilizacją do nieustannego rozwoju swoich umiejętności plastycznych, co może zaowocować pierwszą indywidualna wystawą.

Cieszymy się także, że wczorajszemu wernisażowi towarzyszył spontanicznie stworzony zespół złożony z uczniów rzeszowskich szkół muzycznych z niezwykle utalentowaną trzynastoletnią wokalistką.

Barbara Balicka

----------------------------------------------------------------------