Spotkanie poetyckie ze Stefanem Żarowem - relacja

28-01-2019

Spotkanie poetyckie ze Stefanem Żarowem

12 lutego 2019 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie ze Stefanem Żarowem, poetą, animatorem kultury, publicystą, eseistą i krytykiem literackim. Rozmowę prowadził dr Jan Wolski, krytyk literacki, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas spotkania promującego najnowszy tomik poety „Inez”, autor wielokrotnie podkreślał, że ważne są dla niego miejsca, w których przebywał i które go ukształtowały. Według niego nieprawdą jest, że przeżycia i wrażliwość nie mają wpływu na twórcę. A dlaczego w wierszach z tomiku „Inez” jest dużo południa Europy? Czy to jest ucieczka? Tak - odpowiedział Stefan Żarów, ale nie tylko. To jest miejsce dla mnie bardzo intymne. Na pytanie dra Jana Wolskiego, co dla twórcy znaczy pamięć, odpowiedział, że jest to budulec i prawda, bo poeta powinien być autentyczny, ponieważ wyrasta z tego miejsca, w którym miał przeżycia, ważny jest świat, który go ukształtował.  Dla poety pisanie wierszy jest rozmową z drugim człowiekiem lub z samym sobą. Kim jest tajemnicza Inez? Jan Wolski w eseju pt. Rozkoszując się wielopostaciowością napisał: To postać emblematyczna, rodzaj interlokutorki, albo raczej rodzaj jeszcze innego, może bardziej wewnętrznego głosu poety. (…) Inez, to sekret, który pozostanie chyba nierozwiązany, ale warto zwrócić uwagę na takie właśnie jej usytuowanie i rolę.

Podczas spotkania goście mieli możliwość wysłuchania wierszy w interpretacji Barbary Śnieżek, Eweliny Łopuszańskiej oraz samego autora. Muzyczną oprawę zapewnił Kamil Niemiec, który mistrzowsko wykonał kilka utworów na skrzypcach, wprowadzając gości w klimaty południowej Europy oraz gitarzysta i wokalista Wojciech Miśków-Vart, który wyśpiewał poezję Stefana Żarowa. Spotkanie zakończyły kwiaty, gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów. Autor rewanżował się dedykacjami wpisywanymi na stronach tomiku, który można było zakupić po spotkaniu.

Małgorzata Zaremba

------------------------------------------------------------