Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
14604516 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2018 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Spotkanie poetyckie ze Stefanem Żarowem - relacja

28-01-2019

Spotkanie poetyckie ze Stefanem Żarowem

 

12 lutego 2019 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie ze Stefanem Żarowem, poetą, animatorem kultury, publicystą, eseistą i krytykiem literackim. Rozmowę prowadził dr Jan Wolski, krytyk literacki, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas spotkania promującego najnowszy tomik poety „Inez”, autor wielokrotnie podkreślał, że ważne są dla niego miejsca, w których przebywał i które go ukształtowały. Według niego nieprawdą jest, że przeżycia i wrażliwość nie mają wpływu na twórcę. A dlaczego w wierszach z tomiku „Inez” jest dużo południa Europy? Czy to jest ucieczka? Tak - odpowiedział Stefan Żarów, ale nie tylko. To jest miejsce dla mnie bardzo intymne. Na pytanie dra Jana Wolskiego, co dla twórcy znaczy pamięć, odpowiedział, że jest to budulec i prawda, bo poeta powinien być autentyczny, ponieważ wyrasta z tego miejsca, w którym miał przeżycia, ważny jest świat, który go ukształtował.  Dla poety pisanie wierszy jest rozmową z drugim człowiekiem lub z samym sobą. Kim jest tajemnicza Inez? Jan Wolski w eseju pt. Rozkoszując się wielopostaciowością napisał: To postać emblematyczna, rodzaj interlokutorki, albo raczej rodzaj jeszcze innego, może bardziej wewnętrznego głosu poety. (…) Inez, to sekret, który pozostanie chyba nierozwiązany, ale warto zwrócić uwagę na takie właśnie jej usytuowanie i rolę.
 

Podczas spotkania goście mieli możliwość wysłuchania wierszy w interpretacji Barbary Śnieżek, Eweliny Łopuszańskiej oraz samego autora. Muzyczną oprawę zapewnił Kamil Niemiec, który mistrzowsko wykonał kilka utworów na skrzypcach, wprowadzając gości w klimaty południowej Europy oraz gitarzysta i wokalista Wojciech Miśków-Vart, który wyśpiewał poezję Stefana Żarowa. Spotkanie zakończyły kwiaty, gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów. Autor rewanżował się dedykacjami wpisywanymi na stronach tomiku, który można było zakupić po spotkaniu. 

         
Małgorzata Zaremba
 

 

------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: