Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
14604587 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2018 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

„Źródła dźwięku” - audycje muzyczne z Pawłem Steczkowskim w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

04-02-2019

„Źródła dźwięku” - audycje muzyczne z Pawłem Steczkowskim
w Wypożyczalni Muzycznej

 

W poniedziałek 4 lutego br. w Wypożyczalni Muzycznej miały miejsce dwie audycje muzyczne „Źródła dźwięku” poprowadzone przez Pawła Steczkowskiego. Znanego multiinstrumentalistę, aranżera, kompozytora i producenta. A co dla nas ważne, zaprzyjaźnionego z Naszą Biblioteką od wielu lat, kiedyś jako ucznia jednej z rzeszowskich  szkół muzycznych, korzystającego z naszych zbiorów, a dziś okazjonalnie z nami współpracującego.
 

Tym razem Paweł Steczkowski przyjechał z kolekcją instrumentów muzycznych z różnych krajów świata, zakupionych przez niego w licznych podróżach oraz tych które sam zrobił, wyremontował lub znalazł i na których gra prezentując ich unikalność. Bowiem podróże do świata dźwięków dają możliwość poznania metafizycznej natury muzyki. Od zarania dziejów muzyka jest obecna w życiu każdej kultury, niezależnie od jej zaawansowania cywilizacyjnego i kulturowego. Jak sam twierdzi „Muzyka to jedyne esperanto gatunku ludzkiego”.


Podczas audycji zaproszone przez nas dzieci i młodzież miały okazję poznać historię muzyki ilustrowaną brzmieniem instrumentów poprzez proste klocki akustyczne używane do ceremonii religijnych, bębny, grzechotki z orzechów, rogi naśladujące głosy ptaków i ręcznie robione flety pasterskie, po liry korbowe, gitary elektryczne i syntezatory muzyczne. Można też było dowiedzieć się jak ewaluowały  w historii instrumenty dęte, strunowe i perkusyjne. Największą niespodzianką i atrakcją okazało się dla uczestników spotkania wspólne granie z Pawłem Steczkowskim.


Nasz gość z utworzył „biblioteczny zespół perkusyjny” i przełamując nieśmiałość dzieci szybko udowodnił, że muzykowanie w grupie to nie tylko sztuka wzajemnego słuchania siebie, ale przede wszystkim przyjemność i radość dająca dużą satysfakcję.


Przybyłe do Wypożyczalni Muzycznej dzieci i młodzież ze szkół, które zaprosiliśmy do audycji miały okazję w osobie Pawła Steczkowskiego poznać człowieka z pasją, ogromną ciekawością i otwartością na świat. Zobaczyły także, że biblioteki wcale nie są nudne, ponieważ można poznać w nich ciekawych ludzi i znaleźć materiały, które pomogą poszerzyć horyzonty.
 

Tłem do spotkania jest obecna na ścianach Wypożyczalni Muzycznej wystawa fotografii Pawła Steczkowskiego „Okruchy życia”, bo oprócz muzyki i lutnictwa kolejnym hobby naszego gościa jest fotografia.

 

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 r. w ramach zadania "Biblioteka kreatywna".


Barbara Balicka

 

Audycja w Radiu Via: https://radiovia.com.pl/aktualnosci/zrodla-dzwieku-w-wypozyczalni-muzycznej-wimbp  

 

-------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: