Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

„Źródła dźwięku” - audycje muzyczne z Pawłem Steczkowskim w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

06-02-2019

„Źródła dźwięku” - audycje muzyczne z Pawłem Steczkowskim
w Wypożyczalni Muzycznej

W poniedziałek 4 lutego br. w Wypożyczalni Muzycznej miały miejsce dwie audycje muzyczne „Źródła dźwięku” poprowadzone przez Pawła Steczkowskiego. Znanego multiinstrumentalistę, aranżera, kompozytora i producenta. A co dla nas ważne, zaprzyjaźnionego z Naszą Biblioteką od wielu lat, kiedyś jako ucznia jednej z rzeszowskich  szkół muzycznych, korzystającego z naszych zbiorów, a dziś okazjonalnie z nami współpracującego.

Tym razem Paweł Steczkowski przyjechał z kolekcją instrumentów muzycznych z różnych krajów świata, zakupionych przez niego w licznych podróżach oraz tych które sam zrobił, wyremontował lub znalazł i na których gra prezentując ich unikalność. Bowiem podróże do świata dźwięków dają możliwość poznania metafizycznej natury muzyki. Od zarania dziejów muzyka jest obecna w życiu każdej kultury, niezależnie od jej zaawansowania cywilizacyjnego i kulturowego. Jak sam twierdzi „Muzyka to jedyne esperanto gatunku ludzkiego”.

Podczas audycji zaproszone przez nas dzieci i młodzież miały okazję poznać historię muzyki ilustrowaną brzmieniem instrumentów poprzez proste klocki akustyczne używane do ceremonii religijnych, bębny, grzechotki z orzechów, rogi naśladujące głosy ptaków i ręcznie robione flety pasterskie, po liry korbowe, gitary elektryczne i syntezatory muzyczne. Można też było dowiedzieć się jak ewaluowały  w historii instrumenty dęte, strunowe i perkusyjne. Największą niespodzianką i atrakcją okazało się dla uczestników spotkania wspólne granie z Pawłem Steczkowskim.

Nasz gość z utworzył „biblioteczny zespół perkusyjny” i przełamując nieśmiałość dzieci szybko udowodnił, że muzykowanie w grupie to nie tylko sztuka wzajemnego słuchania siebie, ale przede wszystkim przyjemność i radość dająca dużą satysfakcję.

Przybyłe do Wypożyczalni Muzycznej dzieci i młodzież ze szkół, które zaprosiliśmy do audycji miały okazję w osobie Pawła Steczkowskiego poznać człowieka z pasją, ogromną ciekawością i otwartością na świat. Zobaczyły także, że biblioteki wcale nie są nudne, ponieważ można poznać w nich ciekawych ludzi i znaleźć materiały, które pomogą poszerzyć horyzonty.

Tłem do spotkania jest obecna na ścianach Wypożyczalni Muzycznej wystawa fotografii Pawła Steczkowskiego „Okruchy życia”, bo oprócz muzyki i lutnictwa kolejnym hobby naszego gościa jest fotografia.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 r. w ramach zadania "Biblioteka kreatywna".

Barbara Balicka

Audycja w Radiu Via: https://radiovia.com.pl/aktualnosci/zrodla-dzwieku-w-wypozyczalni-muzycznej-wimbp

-------------------------------------------------------------------------