„Rozgrzewamy serce Kaja” – spotkanie w Akademii Bajki - relacja

09-01-2019

„Rozgrzewamy serce Kaja” – spotkanie w Akademii Bajki

Szczególny nastrój towarzyszył uczestnikom noworocznego, edukacyjno-czytelniczego, rodzinnego spotkania w bibliotece, w sobotę 5 stycznia 2019 r.

Padający śnieg i zimowa zawierucha nie zniechęciła rodziców i dzieci do aktywnego, miłego i radosnego spędzenia czasu w WiMBP Filii nr 10, podczas warsztatów literackich pod hasłem „Rozgrzewamy serce Kaja” w Akademii Bajki.

Wyjątkowym gościem aktywnie uczestniczącym w spotkaniu była Barbara Chmura Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która z radością dopingowała dzieci biorących udział w różnorodnych konkurencjach, a doceniając ich zaangażowanie nagradzała pochwałami i brawami.

W osnutą tajemnicą opowieść z Krainy Śniegu przeniosła nas Maria Gulak, która wprowadziła dzieci w baśniowy klimat czytając baśń H.Ch. Andersena „Królowa Śniegu”.

Po uważnym wysłuchaniu przeczytanego tekstu baśni, dzieci zostały zaproszone do udziału w przygotowanych licznych atrakcjach. Uczestniczyły w baśniowych zagadkach, odpowiadając na pytania ukryte pod śnieżynkami, rozmawiały o przyjaźni zastanawiając się, jak można odczarować Kaja i rozgrzać jego serce. Wspólnie z rodzicami układały rozbite kawałki zaczarowanego lustra, wykonały serce pełne dobrych uczynków oraz ozdobiły papierowy dywan dla Królowej Śniegu, przyklejając na nim różne wzory kolorowych serc, wierząc, że ciepło bijące od niego skruszy najtwardsze serce.

W pałacu Królowej Śniegu nie mogło zabraknąć zabaw ruchowych, przy aplauzie dorosłych, dzieci uczestniczyły w wyścigu reniferów, dmuchały w piórkowe płatki śniegu, toczyły śnieżne kule, wspólnie z rodzicami rzucały śnieżkami, zdobywając punkty za celny rzut.

Spotkanie z bohaterami baśni H.Ch. Andersena „Królowa Śniegu” było doskonałą okazją do rozmowy o emocjach - sile miłości, przyjaźni, o rozwijaniu empatii w stosunku do bliskich osób. Było także pouczeniem, że nie warto skupiać się na złu, które nas otacza, zamiast tego powinniśmy zwrócić uwagę na dobro i piękno, jakie można odnaleźć w świecie.

Mamy nadzieję, że dla rodziców był to także czas do spędzenia wyjątkowych chwil z dzieckiem oraz refleksją nad ponadczasowym morałem baśni „Przyjaźń jest najważniejszą wartością dla każdego z nas”.

Na kolejną przygodę z baśnią H.Ch Andersena pt.”Brzydkie Kaczątko” pod hasłem: "Pociesz Brzydkie Kaczątko" zapraszamy Klubowiczów 9 lutego 2019 r. o godz.10.00.

Maria Jamróg

-------------------------------------------------------------