Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Nowa odsłona Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej

01-01-2019

 Nowa odsłona Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej

 

Miło nam poinformować, iż Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa otrzymało nową odsłonę. System dLibra, dzięki któremu może funkcjonować Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa, został podniesiony do nowej wersji 6.1.x, stworzonej przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Nowy interfejs użytkownika zaprojektowano z uwzględnieniem współczesnych trendów. Użytkownicy mogą korzystać z zasobów cyfrowych nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale także na urządzeniach mobilnych (tablety, smartfony). Nowy interfejs przewiduje także wykorzystanie wizualnych reprezentacji obiektów cyfrowych w postaci miniatur, co zachęca użytkownika do przeglądania i odkrywania treści cyfrowych.

Ponadto system został wyposażony w elastyczny mechanizm wyszukiwania, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Konfiguracja mechanizmu odbywa się na poziomie poszczególnych pól metadanych oraz tekstu obiektu cyfrowego. Zainteresowany w pierwszej kolejności otrzymuje obiekty wyszukane na podstawie tytułu, autora lub słów kluczowych, kolejno pojawiają się obiekty znalezione w pozostałych polach metadanych, a na końcu te, które odnaleziono na podstawie treści obiektu cyfrowego. Warto zaznaczyć, iż otrzymane wyniki można filtrować jak również sortować wg wielu kryteriów (dowolne pole metadanych, kolekcja, obiekt grupujący, format, etc.). Usprawniony został także model przeglądania indeksów (możliwość filtrowania wartości z wykorzystaniem frazy wyszukiwawczej). W systemie dLibra 6.1.x wprowadzono również funkcję prezentowania jednego obiektu z wykorzystaniem kilku różnych formatów prezentacyjnych. Wieloformatowość może być wykorzystana do prezentowania jednego obiektu w różnych formatach (np. PDF, DjVu, EPUB) lub w różnych wersjach prezentacyjnych (np. PDF ze skanem, PDF z transkrypcją, PDF z tłumaczeniem).

Zachęcamy do korzystania z Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej www.pbc.rzeszow.pl w nowej odsłonie, w największym repozytorium cyfrowym na Podkarpaciu prezentowanych jest już ponad 15.800 zdigitalizowanych książek, czasopism i innych dokumentów ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie i innych instytucji. W przeważającej liczbie są to dokumenty, przez ich tematykę lub miejsce wydania, związane z regionem.

 

Agata Rak-Wilczakowska
Dział Komputeryzacji - Pracownia Digitalizacji
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

-----------------------------------------------------

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: