Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wystawa Małgorzaty Lasek „Szyte obrazy”, do dn. 31.01.2019 r. - zaproszenie

08-12-2018

zaprasza na wystawę

Małgorzaty Lasek

„Szyte obrazy”

Ekspozycję można zwiedzać od 3 grudnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Prezentowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie prace Małgorzaty Lasek to unikatowe kompozycje wykonywane żmudną i precyzyjną metodą szycia ręcznego i maszynowego nanoszenia na tkaniny aplikacji i haftu.

Do swoich prac autorka wyszukuje i wykorzystuje niepowtarzalne materiały, skrawki tkanin, koronek i pasmanterii dobierając kolorystykę do zamierzonego tematu. Tworzy obrazy naszywając na tkaniny aplikacje ułożone techniką kolażu i patchworku, łącząc je z elementami pasmanteryjnymi i ozdobnymi. Tematem przewodnim tych tekstylnych obrazów  jest jesienny oraz zimowy pejzaż, kwiaty oraz motywy świąteczne.

Świat artystyczny Małgorzaty Lasek jest bliski naturze, zakorzeniony w krajobrazie, w świecie roślin i ptaków; w tym co przemija, ale da się zachować w pamięci. Artystka w subtelny sposób potrafi nadać nowy wyraz nikomu niepotrzebnym materiałom i nadać  nowe niekiedy symboliczne znaczenie drobiazgom z domowych lamusów. Znalezione lub odprute guziki, fragmenty obrusów, zasłon i ubrań stają się tłem dla obrazów w których ponownie odżywa blask koloru, a temat staje się opowieścią o otaczającym świecie. Tkaniny swoją narracją wykraczają poza formę dekoracyjną, urzekają kolorem, kompozycją i siłą wyrazu.

Małgorzata Lasek
– z pochodzenia rzeszowianka, ukończyła Podyplomowe Studia Wychowania Plastycznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, mieszka i tworzy w Dulczy Małej w gminie Radomyśl Wielki. Pasjonuje ją tworzenie „czegoś z niczego” z wykorzystaniem technik własnych. Zajmuje się rękodziełem artystycznym, szyje anioły, lalki i inne elementy dekoracyjne do wnętrz. Prowadząc warsztaty rękodzieła artystycznego swoją pasją i umiejętnością dzieli się z innymi.

Wstęp wolny!

-----------------------------------------------------------------------------------