Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2018 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Warsztaty ozdób świątecznych - relacja

28-11-2018

Warsztaty ozdób świątecznych

Nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia są ozdoby i dekoracje  podkreślające uroczysty charakter nadchodzących dni.

Aby poznać techniki tworzenia świątecznych ozdób, 3 grudnia br., w WiMBP w Rzeszowie, zostało zorganizowane kolejne spotkanie Pracowni Rzemiosł Różnych. Zajęcia poprowadziła Małgorzata Lasek, niezwykle utalentowana i pełna pomysłów animatorka i artystka, która tworzy „od zawsze”, także cudowne dekoracje na zasadzie „coś z niczego”.

Koronki, wstążki, sznurki, cekiny, piórka , brokat, papier, a nawet igły z sosen dały możliwość tworzenia świątecznych cudeniek. Każda z uczestniczek warsztatów miała okazję spróbować swoich umiejętności i mogła wykonać: aniołka ze stożka i kuli styropianowej, aniołka z igieł sosny i główki z koralika oraz ozdób z orzechów włoskich.

Charakteru zajęciom dodały świąteczne akcenty, w tym wystawa „Szyte obrazy” Małgorzaty Lasek, a radości - niemalże dziecięcej - spotkanie z Mikołajem i otrzymane od niego prezenty.

Spotkaniu towarzyszyły książki ze zbiorów własnych WiMBP w Rzeszowie, opisujące zwyczaje świąteczne, m.in.: "O wyższości świąt Bożego Narodzenia", "Oblicza świąt", "Polskie tradycje świąteczne", "Dekoracje na adwent i Boże Narodzenie" oraz "Pastorałki i kolędy: czyli piosnki wesołe ludu w czasie Świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane" wydane w 1916 r.

Renata Dziepak

--------------------------------------------------------------------