Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Uczymy kodowania - relacja

26-11-2018

Uczymy kodowania

Moda na programowanie wkroczyła także do bibliotek publicznych. Za nami kolejne warsztaty, których celem jest przygotowanie bibliotekarzy do prowadzenia  zajęć z kodowania dla dzieci i młodzieży w wieku 5-14 lat w bibliotekach.

28 listopada 2018 r. w sali szkoleniowej naszej biblioteki spotkali się bibliotekarze z pięciu bibliotek z woj. podkarpackiego: Boguchwały, Chmielnika, Jedlicza, Lubeni i Miejsca Piastowego, które w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece” otrzymały tablety, gry i roboty Photon do nauki programowania dla dzieci.

Bibliotekarze uczyli się podstaw programowania wdrażanych podczas zabaw bazujących na aktywności uczestników, bez użycia tabletów, smartfonów, czy komputerów. Podczas warsztatów zaprezentowano m.in. zabawy offline, które pozwolą wprowadzić dzieci w świat programowania,  z użyciem najprostszych i najtańszych dostępnych dla każdego i w każdej bibliotece materiałów: papieru, plastikowych kubeczków, a nawet płytek podłogowych. Bibliotekarze z entuzjazmem projektowali algorytmy, aby sterować sympatycznym kosmitą w hybrydowej grze Scottie Go!, która także znalazła się w zestawie sprzętu dla każdej biblioteki uczestniczącej w projekcie. Wiele emocji wzbudził robot Photon, którego bibliotekarze wspólnie „ożywili” programując jego ruchy, wydawanie dźwięków, odkrywając zasady prostego sterowania robotem. Pierwsze kroki w programowaniu za nami, czas na zajęcia dla dzieci!

Szkolenie poprowadziły Małgorzata Sierżęga, Ewa Lelek (Dział Instrukcyjno-Metodyczny), Agnieszka Dworak (Oddział dla Dzieci i Młodzieży), uczestniczki szkolenia trenerskiego zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie.

Ewa Lelek

Dział Instrukcyjno-Metodyczny

WiMBP w Rzeszowie

----------------------------------------------------------------------------------------