Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Promocja książki „Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans” - relacja

28-11-2018

Promocja książki „Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans”

27 listopada 2018 r.,  w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, miała miejsce promocja książki „Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans”, wydanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Publikacja powstała dzięki współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza” oraz dzięki finansowemu wsparciu z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.

Jest zbiorem wyimków zaczerpniętych z tygodników „Głos Rzeszowski’  i „Ziemia Rzeszowska” z lat 1918-1920. Był to czas radosny i  jednocześnie  trudny -  odradzała się polska państwowość,  ale życie codzienne mieszkańców miasta nie było łatwe. Bardzo ważnym nośnikiem informacji była oczywiście prasa, która stanowiła niemalże kompendium wiedzy użytecznej dla mieszkańców miasta.

Z odczytanych fragmentów książki, przez Annę Demczuk, aktorkę Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie i dra Jana Wolskiego, pracownika Naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego, reprezentującego również Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne Fraza, można było się dowiedzieć, m. in. o trudnościach aprowizacyjnych w mieście (przydziale nafty na kartki, braku mięsa, zapałek), o cenach produktów, o ówczesnym życiu kulturalnym mieszkańców, o nowym zakładzie fotograficznym panien Zofii i Janiny Staszczakówien, o powrotach lekarzy z wojny, a nawet o chuligańskich występkach w mieście.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz książki. Publikacja dostępna jest również w agendach WiMBP w Rzeszowie.

Małgorzata Zaremba

Relacje w mediach:

---------------------------------------------------------------------------------------