Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Benefis Józefa Ambrozowicza, dn. 23.11.2018 r. - zaproszenie

07-11-2018

zaprasza na

benefis Józefa Ambrozowicza

- dziennikarza, fotografika i wydawcy,

połączony z promocją albumu „Nowy Rzeszów” (2018)

23 listopada 2018 r. (piątek), godz. 17.00

budynek główny WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

Wstęp wolny

Józef Ambrozowicz (ur. 1945 r. w Kozodrzy) – dziennikarz, wieloletni prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, fotografik, autor i wydawca albumów oraz książek o tematyce regionalnej

Dzieciństwo i młodość spędził w Dębicy, gdzie w 1964 roku zdał maturę w Technikum Mechanicznym i podjął pracę jako konstruktor w miejscowej WSK pisując jednocześnie do zakładowej gazety „Echo Załogi". Wkrótce został jej redaktorem naczelnym, a jego praca dziennikarska została zauważona na szerszym forum, gdy opisał i przesłał do redakcji „Polityki” historię wykrycia przez jednego z robotników arsenału amunicji z czasów II wojny światowej i zlekceważenia meldunku o znalezisku przez milicję i władze gminy (wskutek czego miejscowi rozkradli pociski, a lokalne władze oskarżyły odkrywcę, by ukryć swoje zaniedbania). W 1972 roku rozpoczął zaoczne studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1975 roku pracę w redakcji rzeszowskiego Magazynu Młodzieżowego „Prometej”. Pięć lat później Zygmunt Klatka zaproponował mu posadę redaktora w nowo tworzonym oddziale Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie. Przyjął propozycję i został członkiem zespołu jednego z najaktywniejszych oddziałów KAW w kraju wydającego m.in. monografie miejscowości z terenu obecnego województwa podkarpackiego, przewodniki, informatory turystyczne, dzieła historyczne i powieści kryminalne.

W 1991 roku zdecydował się działać na własny rachunek - założył Agencję Wydawniczą JOTA, której głównym celem stało się pokazywanie piękna regionu i Rzeszowa. Przy okazji tej pracy odkrył kolejną po dziennikarstwie pasję zawodową: fotografię. W dorobku ma aktualnie 45 albumów krajoznawczych prezentujących m.in. ziemię dębicką, leżajską, ropczycko-sędziszowską, przeworską, rzeszowską oraz miasto Rzeszów (w tym wydany w 2018 r. „Nowy Rzeszów” przedstawiający najnowsze realizacje architektoniczne nad Wisłokiem), jest także redaktorem licznych publikacji o tematyce lokalnej i regionalnej, m.in. „Popiołu i zamętu” (2015) zawierającego  wspomnienia dziennikarzy z Rzeszowa i regionu z lat 50-80. XX wieku oraz antologii najpiękniejszych piosenek dwudziestolecia międzywojennego „Co nam zostało z tych lat” (2016).

W jego dorobku znajdują się również albumy globtroterskie: „Nasze Chicago” (2003), „Popatrzmy za horyzont” (2013) i „Ziemia Święta” (2014).