Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
14604786 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2018 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Antoni Bomba – poseł do parlamentu austriackiego - wykład i wystawa w Filii nr 5 - relacja

02-11-2018

Antoni Bomba – poseł do parlamentu austriackiego - wykład dr Mirosławy Bednarzak-Libery z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
– relacja z Filii nr 5

Budziwój, obecnie osiedle Rzeszowa, w przeszłości, właściwie od odległych czasów historycznych (wg przekazów założony w XIII lub XV w.; zasiedlony osadnikami - rycerzami ze Śląska), był bogatą, zasobną wsią. Miejscowością szczególną. W XVIII w. chłopi z Budziwoja nie odrabiali pańszczyzny, wykonywali na rzecz pana w Tyczynie usługi służebne związane, m.in. z wystawianiem koni. A konie z Budziwoja były piękne, znane na całą okolicę. Jednak przede wszystkim na całą okolicę słynni byli ludzie, którzy z Budziwoja pochodzili, a zajmowali wysokie rangą stanowiska i działali na rzecz innych, dbając o interesy chłopskie i polskie.  Jedną z takich wpisanych w historię Budziwoja i Galicji postaci był Antoni Bomba, który przez 18 lat (1900-1918) sprawował mandat poselski do Rady Państwa w Wiedniu.


25 października 2018 r. w Filii nr 5 WiMBP w Rzeszowie odbyła się prelekcja dr Mirosławy Bednarzak-Libery, która opowiedziała o jego życiu i działalności licznie zebranym słuchaczom. Sylwetkę posła zaprezentowała na tle ówczesnych polityków, literatów, ludzi kultury, z którymi współpracował. A obracał się w środowisku Wincentego Witosa, Włodzimierza Tetmajera i wreszcie księdza Stanisława Stojałowskiego - u boku którego zdobywał szlify polityczne i rozwijał ruch ludowy.


Interesującej prelekcji towarzyszyła wystawa zdjęć „Z archiwum Rodu Bombów” - fotografie dokumentujące życie i działalność Antoniego Bomby oraz jego rodziny od końca XIX wieku. Całość wystawy jest dziełem wnuka Antoniego – Edwarda Bomby, który jest wieloletnim kronikarzem rodziny, mającej w swych szeregach wiele zasłużonych postaci. A i kiedyś i dziś urodzić się w rodzinie światłej, szanującej tradycję, to szansa na rozwinięcie skrzydeł dla dziecka. I losy Antoniego Bomby potwierdzają tę tezę.


Wydarzenie uświetnił również koncert zespołu Budziwojce”. Zebrani wysłuchali pieśni budziwojskich, a śpiewacy i muzycy w pięknych ludowych strojach, przywołali na myśl czasy, w których żył bohater. Antoniego Bombę wspominali też wnukowie i prawnukowie.

Relację ze spotkania usłyszeć można było także w audycji Anny Leśniewskiej, wyemitowanej 28 października, w Polskim Radiu Rzeszów.

 

Bardzo dziękuję wszystkim obecnym na spotkaniu, za te wyjątkowe chwile.


Zadanie zrealizowano ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.


Aldona Wiśniowska
 

---------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: