Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem oraz warsztaty z Marcinem Minorem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

01-10-2018

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem oraz warsztaty

z Marcinem Minorem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

9 października Oddział dla Dzieci i Młodzieży gościł niezwykły duet twórców książek dla dzieci. Pisarz - Przemysław Wechterowicz i ilustrator - Marcin Minor zabrali młodych czytelników w podróż po książkach, w których nie brakuje humoru, błyskotliwości i dziecięcej wrażliwości. O popularności książek Przemysława Wechterowicza świadczą liczne tłumaczenia, a także wyróżnienia w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i nominacje do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. Debiutował książką „Wielkie marzenia” w 2008 roku. Opublikował, m. in. takie tytuły jak: „Mrówka wychodzi za mąż”; „Proszę mnie przytulić”; „Anastazy”; „Być jak tygrys”; „Emma chce grać jazz!”; „Jako czy kura?”; „Każdy kot ma dwa końce”; „Komplementy”; „Królewna z wieży”; „Lukrecja”; „Mama”; „Rybka i słońce”; „Uśmiech dla Żabki”. Marcin Minor jest absolwentem Europejskiej Akademii Sztuk na Wydziale Malarstwa. Był uczniem m.in. Antoniego Fałata, Wiktora Zinna, Franciszka Starowiejskiego. Jest też pedagogiem, terapeutą rozwojowym i arteterapeutą. Inspiruje go przyroda, architektura, wielopłaszczyznowe kontrasty. Od wczesnych lat dziecięcych fascynuje się komiksem. Ilustruje przede wszystkim bajki i baśnie.

Przemysław Wechterowicz i Marcin Minor opowiadali o wspólnym tworzeniu książek. Efektem współpracy pisarza i ilustratora jest książka „Gwiazdka z nieba” (wyd. Tadam), która opowiada o nietypowej przyjaźni orzesznicy i gwiazdki. Ilustracje Marcina Minora podkreślają baśniowość opowieści, zachwycają ciepłą kolorystyką. Każdy element przestrzeni lasu, czy zwierzęcy bohaterowie są przedstawieni bardzo szczegółowo. Ilustrator niezwykle dokładnie ukazał świat małej orzesznicy, a za pomocą misternych kompozycji kresek i linii odtworzył fakturę leśnej rzeczywistości. Ciemność lasu, w którym mieszka orzesznica rozświetlają delikatne, jasne barwy gwiazd czy świetlików, sprawiając, że opowieść o przyjaźni i rozstaniu staje się niezwykle nastrojowa, klimatyczna, zachwycająca kompozycją kolorystyczną oraz grą świateł i cieni. „Gwiazdka z nieba” ukazuje uniwersalne przesłanie dotyczące przyjaźni i współpracy. Czasami w życiu pojawia się także moment rozstania
z bliską osobą, tych trudnych emocji doświadcza orzesznica, która musi pożegnać swoją gwiezdną przyjaciółkę. Przede wszystkim jednak sympatyczny gryzoń pragnie pomóc powrócić błyszczącej gwiazdce do domu.

Autorzy książki z lekkością i pasją opowiadali dzieciom historię orzesznicy i gwiazdki, czytali fragmenty. Dialog był przeplatany różnymi łamigłówkami, zagadkami, ale i spostrzeżeniami młodych czytelników. Nie mogło zabraknąć również uśmiechu, zabawnych dowcipów i humoru, którym autorzy dzielili się z dziećmi. Przemysław Wechterowicz i Marcin Minor zaprezentowali najnowszą książkę dla najmłodszych – „O czym myślisz?” (wyd. WAM). Pojawiają się w niej różni bohaterowie, których myśli możemy spróbować rozszyfrować. Uczestnicy spotkania próbowali odgadnąć o czym myślą prezentowane postacie. Było to trudne wyzwanie, bo autor postarał się, aby rozwiązanie było nieszablonowe i oryginalne.

Na zakończenie spotkania czytelnicy mogli zakupić książki i uzyskać indywidualną dedykację, którą autor wpisywał z przyjemnością. Był to również czas na wspólne zdjęcia, rozmowy
i refleksje dotyczące książek.

Wiele frajdy dostarczyły dzieciom warsztaty plastyczne, które poprowadził Marcin Minor. Ilustrator w przejrzysty sposób wytłumaczył najmłodszym techniki wykonywania rysunków. Prowadzący na przykładzie własnego rysunku, wyjaśniał jak tworzy się za pomocą kółek, jak ważne operowanie jest światłem i cieniem. Dzieci przy pomocy kolorowych tuszy, słomek, pasteli i węgla drzewnego tworzyli ekspresyjne obrazy. Na papierze powstawały kolorowe kleksy, które przeradzały się w baśniowe zwierzątka, magiczne istoty czy drzewa. Ilustrator fachowo doradzał uczestnikom warsztatów, konsultował wykonane prace, chwalił i udzielał wskazówek. Dzieci musiały zmierzyć się również ze szkicowaniem i tworzeniem cieni i światłocieni przy użyciu węgla drzewnego i białych pasteli. Prace plastyczne, które powstały podczas warsztatów były niecodzienną i praktyczną lekcją profesjonalnego rysunku. Dostarczyły one wiele zabawy i emocji, a wykorzystanie różnych technik plastycznych pozwoliło dzieciom na swobodę twórczą i ekspresję.

Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za inspirujące spotkanie autorskie oraz warsztaty, które dostarczyły małym czytelnikom mnóstwo emocji i radości.

Marcelina Janisz

 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje”

realizowanego z programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Promocja czytelnictwa 2018

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: