Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

O nowych wydawnictwach WiMBP w Rzeszowie i nadchodzących wydarzeniach Europejskich Dni Dziedzictwa – audycja w TVP Rzeszów

05-09-2018

O nowych wydawnictwach WiMBP w Rzeszowie
i nadchodzących wydarzeniach Europejskich Dni Dziedzictwa
– audycja w TVP Rzeszów

Europejskie Dni Dziedzictwa, obchodzone w tym roku pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, były okazją do rozmowy o wydarzeniach kulturalnych organizowanych w WiMBP w Rzeszowie i w Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, w programie „Popołudnie z TVP3” emitowanym w Telewizji Rzeszów, 7 września 2018 r.

Gośćmi programu na żywo była Bożena Janda z WiMBP w Rzeszowie i Elżbieta Dudek-Młynarska - kierownik Muzeum Etnograficznego. Program telewizyjny prowadziła redaktor Joanna Kłusek.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, WiMBP w Rzeszowie przygotowała szereg wydarzeń organizowanych we wrześniu br. w placówkach bibliotecznych, wśród których są, m.in. konkursy literackie, quiz, spotkania, wystawy, wykłady i prelekcje. Dużą imprezą w ramach EDD będzie, organizowana przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży, terenowa gra miejska dla młodzieży, w której rywalizujące drużyny będą miały okazję wykazać się wiedzą historyczną i literacką, a dla najlepszych zespołów WiMBP przygotowała atrakcyjne nagrody.

B.Janda powiedziała także o dwóch wydawnictwach własnych WiMBP w Rzeszowie, które powstały w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Jedno z nich to audiobook zawierający fragmenty „Pamiętnika z przeżyć wielkiej wojnyWincentego Dańca. Pamiętnik odnotowuje relację naocznego świadka z wypadków mających miejsce w Rzeszowie w latach 1914-1918. Wydanie audiobooka dofinansowano w ramach programu EDD, a jego promocja odbędzie się 21 września 2018 roku o godz. 17.00 w budynku głównym biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Drugie wydawnictwo to „Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans”, które jest zbiorem wycinków z czasopism rzeszowskich z lat 1918, 1919 i 1920. Książka rejestruje szereg informacji prasowych, które przynosiły wiadomości o reaktywowanych w Rzeszowie urzędach i instytucjach, ale także o problemach, które nękały mieszkańców miasta, m.in. o trudnościach w utrzymania porządku czy zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia. Książka jest wspólnym projektem wydawniczym WiMBP w Rzeszowie i Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza”.

Bożena Janda
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych