Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zbiórka wspomnień i fotografii mieszkańców Rzeszowa i okolic - relacja

05-09-2018

Zbiórka wspomnień
i fotografii mieszkańców Rzeszowa i okolic

Fundacja Rzeszowska we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Fundacją Aparat Caffe - Kolekcja starych aparatów fotograficznych oraz Estradą Rzeszowską,  8 września 2018 r. zorganizowała spotkanie dla mieszkańców Rzeszowa i okolic chcących podzielić się wspomnieniami i pamiątkami (np. fotografiami i dokumentami) o dawnym Rzeszowie i jego mieszkańcach.

Spotkanie odbyło się w Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 gdzie, w godzinach 10.00-14.00, dokumentaliści projektu „Mikrohistorie” spisywali lokalne wspomnienia mieszkańców miasta, a przedstawiciel Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie, przy pomocy profesjonalnego sprzętu przeznaczonego do skanowania zbiorów specjalnych (skaner dziełowy Bookeye 4 V2 posiadający zintegrowane oświetlenie, które nie emituje promieniowania podczerwonego ani ultrafioletowego szkodliwego dla digitalizowanych materiałów) wykonywał kopie cyfrowe archiwalnych fotografii.

Wszystkie zdigitalizowane materiały, jak również spisane historie, po odpowiednim opracowaniu trafią do Rzeszowskiego Archiwum Społecznego, czyli internetowego multimedialnego portalu, skąd zaineresowani będą mogli zaczerpnąć wiedzy o historii stolicy Podkarpacia, jak również jego mieszkańców. Zeskanowane materiały trafią także do portalu „Przeszłość w pamiątkach ukryta” prowadzonego przez WiMBP w Rzeszowie.

Warto nadmienić, iż wydarzenie nie było jednorazowe. Organizatorzy planują jeszcze dwa tego typu spotkania: 2.10.2018 r. oraz 6.11.2018 r. (tj. wtorek) w godzinach od 11.00 do 16.00.

O projekcie w TVP Rzeszów:

Agata Rak-Wilczakowska
Pracownia Digitalizacji