Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Narodowe Czytanie 2018 - Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - relacja

08-09-2018

Narodowe Czytanie 2018

Stefan Żeromski „Przedwiośnie”

8 września 2018 r. na placu przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie odbyło się VII ogólnopolskie „Narodowe Czytanie”. Impreza, na którą zaprosił Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, ponownie zgromadziła tłumy Rzeszowian. W tym roku mieszkańcy Rzeszowa, dziennikarze i zaproszeni goście wspólnie przeczytali powieść Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”.

Tegoroczną lekturę wybrała Para Prezydencka, pod której honorowym patronatem odbywa się „Narodowe Czytanie”. W lutym tego roku Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybór ten ma związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Rzeszowskie czytanie zainaugurowała Barbara Chmura, Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która przywitała zebranych uczestników. Imprezę prowadził Maciej Owczarek, aktor Teatru Maska w Rzeszowie. W Klubie Czytelnika z „Przedwiośniem” w pierwszej kolejności zmierzyli się czytelnicy, członkowie Klubów Książki i sympatycy Biblioteki. Zaproszenie na „Narodowe Czytanie” przyjęli także przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych, służb mundurowych, oświaty oraz mediów.

Podczas trwania imprezy, każdy z uczestników mógł skorzystać z możliwości opieczętowania prywatnych egzemplarzy lektury pamiątkową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP, które odbywało się w specjalnie przygotowanym wnętrzu stylizowanym na lata 20. i 30. Dzięki uprzejmości przedstawicieli Sejmiku Województwa Podkarpackiego, można także było otrzymać egzemplarz „Przedwiośnia” i okolicznościowe upominki.

W trakcie „Narodowego Czytania” nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Strefa Zabaw”, w której na dzieci czekały liczne animacje, gry i zabawy z wykorzystaniem chusty Klanzy. Odbył się też pokaz baniek mydlanych połączony z mini-warsztatami, podczas których każdy mógł spróbować swoich sił w puszczaniu gigantycznych baniek. Uczestnicy mogli zmierzyć się również w grze historyczno-przygodowej „Szlakiem Żeromskiego”, w której należało wykazać się wiedzą oraz sprytem. Dla wszystkich, którym udało się podołać wyzwaniu, przygotowano nagrody.

Miłośnicy artystycznych zmagań mogli wziąć udział w rodzinnych warsztatach rękodzieła „Orły i sokoły” prowadzone przez Agnieszkę Ciurę z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W trakcie ich trwania, zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy mogli stworzyć z papieru i starych książek pamiątkowe dekoracje. W tym samym czasie trwał również happening „Domy marzeń i ptaki wolności”, czyli malowanie na folii. Dzięki wyobraźni młodych czytelników powstały piękne kolorowe domy, a także biało-czerwone orzełki z odciśniętych dłoni.

Uczestnicy tegorocznego „Narodowego Czytania” mieli także okazję do wykonania pamiątkowych fotografii w klimacie okresu międzywojennego. Dzięki fotobudce, a także elementom stroju, powstały wyjątkowe zdjęcia w formie zakładek do książki.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Aparaty fotograficzne w czasach «wiosny» niepodległości” przygotowana przez Fundację Aparat Caffe, podczas której można było podziwiać zabytkowe aparaty, a także wystawa „Moda 20-lecia międzywojennego” inspirowana zbiorami WiMBP w Rzeszowie.

„Narodowe Czytanie” zakończył pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej.

Dyrekcja Biblioteki składa serdeczne podziękowania przybyłym gościom, partnerom imprezy, sponsorom, wolontariuszom, instytucjom oraz wszystkim pracownikom Biblioteki, zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Klaudia Kobylańska

Informacje w mediach:

• TVP3 Rzeszów, 6.09.2018 r.
  • Audycja w Radiu Via, 7.09.2018 r.
  • Audycja w Radiu Rzeszów, 7.09.2018 r.
  • Audycja w Radiu Eska, 8.09.2018 r.
  • TVP3 Rzeszów, 8.09.2018 r.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------